| Anonima181991999kkkk a întrebat:

Cum pot sa nu mai fiu asa sensibila? Plang mereu cand cineva ma jigneste sau tipa la mine sau daca ma cert cu cineva si am nervi..As vrea sa fiu mai indiferenta cu lumea si sa nu mai fiu copilaroasa si buna cu toti...un sfat ceva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate esti imatura sau labila psihic...
Nu te cunoastem si nici nu stim cati ani ai, ce traume ai acasa, sau ce probleme intampini, asdar nu-ti putem da sfaturi corecte, mai mult decat sa te trimitem la un psiholog sau psihiatru, pentru o evaluare corecta a starii tale de sanatate.

| dullcat a răspuns:

Buna.In general nu se poate sa te comporti altfel decat ai fost crescuta. Daca parintii mereu s-au impus, nu te-au luat in serios, au avut/inca au episoade de furie, cu tipete, jigniri etc. cam este de inteles de ce iti vine sa plangi si dai dovada de sensibilitate excesiva.E doar o presupunere.In realitate nu pot sti niste straini care e treaba, asa doar din cateva randuri scrise.

Iti recomand sa mergi la psiholog pentru a afla de unde au pornit toate acestea si pentru a-ti intelege propria persoana. El doar te asculta si iti pune intrebari, cu calm, oferindu-ti o perspectiva obiectiva din exterior.Nu ti se va oferi tratament sau alte cele, asa cum face psihiatrul.Repet, daca nu intelegi fenomenul foarte bine, nu ai cum sa rezolvi problema.Cat timp esti eleva ai dreptul la sesiuni gratis. Daca scoala/liceul are propriul psiholog, te incurajez sa mergi, nu ai nimic de pierdut.Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensibilitatea dispare in majoritatea cazurilor odata cu inaintarea in varsta si acumularea de experienta.

| Ana2920 a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta, dar pe mine ma ajuta de cele mai multe ori. Eu ma gandesc ca eu sunt mult mai buna decat ce zice pers aia, daca pers respectiva te jigneste. Daca tipa cineva la tine, incearca sa te gandesti la altceva. Adica desigur, trebuie sa asculti si de ce zice pers respectiva, dar nu o lua prea personal. Gandeste-te la ceva ce face fericita. Gandeste-te la ce ai putea face ca sa nu mai repeti aceeasi greseala. Gandeste-te la complet altceva, si incearca sa nu iei nimic prea personal. Stiu ca e greu, dar totusi. Tu esti mult mai buna ca orice zice altcineva