| Sebygoon2007 a întrebat:

Cum poți învăța să scrii versuri trap? Poate cineva care se ocupă sau știe cum se scriu versurile trap, să îmi explicați primii pași, sunt la început și nu știu cum să încep să scriu ( dau funda )

30 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nici acum nu te-ai apucat de ele? De cand pui intrebari despre asta, cred ca incep eu sa scriu versuri trap.

| Sebygoon2007 explică (pentru darrio2007):

M-am apucat de scris da sună penibil și le-am scris la mai mulți trapperi mici și au spus ca prima dată este greu dar cu munca reușești orice Trapper avea piese gunoi la început după au evoluat și au bubuit

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, daca nu te-ai nascut cu acest talent sa scrii poezii si sa compui muzica, sau nu te-ai nascut cu voce si ureche muzicala ca s apoti canta.
Astea nu sunt chestii care se invata ci sunt talente cu care te nasti si pe care le ai si continui sa le dezvolti.

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Dragă doamna dacă vreți căutați pe you tube beach please Podcast Petre Ștefan, acolo el spune clar când s-a apucat nu avea nici o treabă cu muzica nici ureche muzicală nimic nu avea acum da trebuie să îți găsești stilu tău asta nu e greu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Mai copile, la 15 ani ai de invata pe rupte pentru scoala, ca de scoala depinde viitorul tau si urmatorii 50 de ani de supravietuire, deci nu-i timp de pierdut cu trapul, pe care nu-l poti canta si nici compune.

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Ești tu sigură ca am nevoie de școală și ca eu nu pot compune trap și nici cântă 1. Cant similar ca Petre Ștefan 2. Sa te iau în *** 3. Ai 30/50 ani și nu ai habar de ce se întâmplă în 2024 tu to in anii 96 ai rămas. În ziua de azi dacă știi puțin să cânți și știi să cânți pe flow și știi să scrii versuri te duci la studio și lansezi piesa dacă nu ițit iese mai încerci nimeni nu a reușit din prima eu mă vb cu un producător are 20k follower pe Instagram el a spus ca cu sunt afon și dacă aș băga puțin autotune pe voce nu ar trebui sa am probleme. Deci stiu sa cant. Tu iți dai cu părerea unde nu știi când muzica trap de 2-3 ani înainte nu știam sa când similar ca unii traperii acum știu deci am evoluat puțin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Da, sunt eu foarte sigura, fiindca nu sunt copilas, ti-am mai spus asta si pentru ca am cunsotinte muzicale si am tercut prin ceva similar.
Nu-mi mai da exemple de alti cantareti, ca aici vorbim doar de tine, care nu ai voce, nu ai talent la scris versuri si vrei sa faci ceva, ce ai dovedit ca nu esti capabil, ca dovada ca vii sapatamnal sa ne tot intrebi ba cum sa canti, ca cum s ascrii ceva samd.

Pune mana copile pe carte si invata, ca prostiile cu trapul sunt efemere!
Esti doar un copil prost crescut care vorbeste urat!

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Uite hai să îți spun ceva. Eu am văzut ca dai și comentări la sporturi de exemplu fotbal sau etc și acolo tot prost scrii eu nu am nimic cu tine dar tu nu poți să îmi spui mie ca nu știu să cant când eu cant similar sau chiar ca Petre Ștefan. Ești mai bătrână și mai experimentată decât mine asta înțeleg dar adolescenții din 2024 știu mult mai multe, așa ca te rog frumos să nu mai dai cu hate ce ai spus tu acolo accept e părerea ta, eu știu ce pot, eu am vorbit cu sora lui Albert Nbn ea de ce nu a spus ca nu o sa reușesc?, ea a spus muncește și sunt și site-uri care pot să te ajute în a scrie versuri, eu nu am conexiune cu trapperi eu le scriu în privat și aștept până îmi răspund eu înainte să mă apuc de trap mă informez de pe net sau de la oameni care fac asta. Înțeleg ca ai avut cunoștințe sau etc în trap sau mai bine zis în muzică dar eu dacă vorbesc cu oameni cunoscuți și ei spun ca nu trebuie să ai voce trebuie doar să ai un flow să știi să scrii și să ai ureche muzicală. Să nu mă înțelegi greșit eu îți accept părerea dar în România sunt foarte mulți oameni care dau cu hate și nu știu ce se întâmplă în prezent.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Mai baiete, nu doare gura pe nimeni sa-ti spuna ce vrei tu sa auzi, ca-i extremd e simplu sa te minta in fata, fiindca nu-i doare pe ei daca tu te faci de rusine/
Eu iti dau un sfat sincer, onest, cuminte, cum sa nu te faci de rusine, fiindca aici pe forum, ca nu esti capabil nici sa canti si nici sa compui versuri.
Fi realist si intelegator, ca nu-ti vrea nimeni raul, eu doar incerc sa te ajut si te-am trimis unde sa fi testat de un profesor de muzica, un profesionist adevarat, nu toti ciudatii care te mint in fata si probabil ca-ti rad in spate.
Inteleg ca est copil si inca nu ai capacitate sa discerni si nici sa intelegi cand esti mintit, sau cand altii isi bat joc de tine, de aceea ti-am spus deja de multe ori: mergi la un profesor sa fii testat, ca acolo afli ADEVARUL despre tine!
Nu mai pierde timp inutil intreband in stanga si-n dreapta, mergi sa te testeze un profesionsit!

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Da mai bine o las așa, oamenii ăia nu mă mint dacă mă mint nu au nimic de câștigat dacă îmi spun adevărul au de câștigat ca Dumnezeu vede ca a jurat tat un adolescent care vrea să se apuce și nu știe cum

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Ce ma surpinde pe mine este cata ambitie si efort depui tu pentru ceva ce nici macar nu ai talent, si cum tratezi cu total dezinteres scoala si cartea, UNICELE care sunt importante acum, in viata ta.

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Păi dacă eu am un vis pe mine nu mă interesează părerea ca oameni ca tine nici nu știi ce e în 2024 autotune mix Master Plug in etc astea sunt toate pentru îmbunătățirea vocii ți-am mai zis acei oameni nu câștiga nimic dacă mă mint

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Copile, visul ti-l poti indeplini DUPA ce termini scoala, ca aia este prioritatea numarul 1 din viata ta de copil.
Dupa care te poti testa ca sa te convingi personal ca ai talent si voce, va fi timp si de muzica.
Pana atunci: inapoi la scoala si ambitie totala, sa inveti pe rupte!

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Stai liniștită ca dacă o să meargă cu muzica nu mă las de școală eu vrei să mă apuc de la vârsta asta ca după 3-4 ani să am cunoștințe și să mă cunosc în acest domeniu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Eu stau linistita, chiar nu fug, doar ca-mi apare rau ca ai parinti care te lasa sa pierzi timpul inutil, in loc sa te educe si sa te forteze sa mergi la scoala, ca fara scoala in ziua de azi si fara talent la nimic, nu ajungi decta un muncitor necalificat si nu cred ca ti-ai dori acest lucru.

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Păi nu a zis nimeni ca nu mă duc la școală. Tu ce ai prefera în locul meu să începi să te informezi despre muzică ca știi ca poți face asta sau să te duci de luni până vineri de la 8 până 4 la școală și chiar dacă merge cu muzica doamne ajută nu o să mă las de școală uite să îți mai spun CV sunt credincios și mă rog în fiecare la Dumnezeu să mi se îndeplinească visul și spun doamne dacă vrei ca o să ajung Trapper da doamne să răspundă … la mesaj, a doua zii a răspuns băiatul la mesaj asta însemna ca Dumnezeu mi-a auzit dorința și voința și el ma într-una spre visul meu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Stai cuminte, ca nu Dumnzeu l-a pus pe ala sa raspunda la mesaj, ci a raspuns omul ca asa este nromal.
Mai bine te-ai ruga sa ai note mari la scoala si sa iei bursa, ca sa ai si tu un banut, daca vrei sa ai un avantaj pe meritul tau, ca ala conteaza enorm, nu ceva la care nu ai talent si iti este frica sa mergi s ate testeze fiindca stii realitatea.
De fapt, asta este si motivul pentru care refuzi sa mergi sa fii testat.

| Sebygoon2007 explică (pentru Violleta2022):

Nu îmi este frică nu mă duc pentru ca nu îți trebuie voce din 10 persoane toate au spus ca nu ai nevoie de voce pe cine sa cred pe tine aia pe 10

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Du-te mai copile cu minciunile unora si altora, ca nu doare pe nimeni capul sa-ti spuna ce vrei tu sa auzi ca s sa nu-l mai freci la cap cu intrebarile, bineteles ca conteaza enorm vocea si daca nu o ai, nu poti canta.

| sierra1 a răspuns:

Ai scris cumva, până acum, orice alte versuri?

| Sebygoon2007 explică (pentru sierra1):

Da dar sunt penibile

| sierra1 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Atunci mai bine fă... proză dacă tot e să scrii ceva

| Sebygoon2007 explică (pentru sierra1):

Nu am înțeles nimic din ce ai scris

| sierra1 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Sau fă jogging dacă nu le ai cu astea

| Sebygoon2007 explică (pentru sierra1):

Fra te ocupi cu așa CV adică cu trapu sau ești afon și habar n-ai și scrii și tu ca să fii băgat în seamă

| sierra1 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

E evident că ai probleme cu ințelegerea unui text (știi cum se numescă cei in cauză?) și tu vrei să scrii! Unde mai pui că vrei să fie și versuri.

Spuneam să faci jogging. Scuze, am gresit. Sapă șanțuri

| Sebygoon2007 explică (pentru sierra1):

Păi ce treabă are săpatul șanțului cu versurile spune mai explicit dacă vrei să te înțeleg

| sierra1 a răspuns (pentru Sebygoon2007):

Ok, sănătate!

| alex779988 a răspuns:

Ba frate, stii cum fac oamenii versurile? Iti zic eu.Deci astia in trap in general fac primul vers. dupa ce au facut primul vers se uita la ultimu cuvant din vers : gen mers. Apoi cauta in dictionar sa vada ce rimeaza cu mers. Apoi ai vers, sters, nes.Intelegi? Ca sa-ti dau un exemplu ia uita-te la ian la aia cu oh my, aia cu bvcovia.O sa vezi ca bvcovia are versurile astea :
Dăm la ele fără număr, zici că-i lipsă de control (De control)
Poa' să fie gaboriță, să ne facă un control (Un control)
Se-se pasează mai departe ca o haină de la mall (De la mall)
Nu-i pun gându' să se-ntoarcă, că nu-mi umple niciun gol (Niciun gol, brrr)
Oh my, oh my, oh my, oh my, oh my
Ce relații ai? Cu cine? Nici cu tine nu le ai (Skrrt)
Degeaba se umflă-n pene, nu dau pe el doi parai (Skrrt)
Suflă tipa asta-n p4lă de parcă-i Zamfir la nai. Ce observi aici?,ai ultimele cuvinte control, mall, gol, toate trei rimeaza, si mai jos la fel: my(care se pronunta mai), ai, parai, nai.Vezi? Asa sa faci si tu faci un vers si apoi intri pe google si cauti ce rimeaza cu ultimu cuvant din propozitie.De exemplu cum ziceam si mai sus daca se termina cu cuvantu mers:
sters
, vers. apoi faci niste propozitii logice si coerente care sa se termine cu sters sau vers. Gen:
La spital a mers
L-am batut l-am sters.
Uite cum o dau pe vers..intelegi ideea? Astea sunt niste versuri scrise la caterinca dar sper ca ai inteles.Deci schema la piesele astea trap, e sa le faci catchy, sa rimeze si sa fie scurte si sa le inteleaga oricine.
Nu prea are rost sa pui intrebari de genu pe TPU, ca majoritatea de pe TPU au 40 de ani si astia cred ca tot ce e nou nu se compara domne cu bug mafia lorhee hee, intelegi? Degeaba ceri sfaturi de trap pe aici ca majoritatea o sa-ti dea cu hate, ca na asa e romanu, cand vede ceva nou incepe sa injure si sa zica cumva ca e pe vremea lui era mai bine, da nu pentru ca era, ci ca sa para ca ar fi ei niste oameni mai calumea decat cei de azi.dar ei nu inteleg ca asa ziceau si batrani in 2000 ca ce e mizeria asta de rap ca rocku e baza, iar aia din 80 ziceau ca populara e baza si tot asa.Toti lauda muzica cu care au crescut.

| Sebygoon2007 explică (pentru alex779988):

Ok dar de exemplu versu lui Petre Ștefan; E Petre ba nu e seby ne sssâie toți șerpi bomboana dulce Candy asta e făcut din capul lui nu a căutat în dicționar, eu am vb cu mai mulți artiști mici și au zis ca la început e greu dar cu munca reușești