| MissNO a întrebat:

Cum să fac să îmi recapăt cheful de viață și mai ales, plăcerea de a vorbi cu oamenii?
Nu am niciun prieten, dar absolut niciunul. Sunt doar două persoane în viața mea cu care îmi face plăcere să vorbesc, restul sunt de politețe și de la care abia aștept să îmi iau la revedere.
Tremur, sunt stresată, am ticuri, sunt distrasă... simt că intru într-o depresie, nu pot, nu...
Îmi amintesc că acum 4 ani am stat pe mess de vorbă 8 ore cu o singură persoană, încontinuu, cu pauze de mâncat și de baie! Eram o fată muncitoare, umilă, care adora să asculte povești de la alții, știa să socializeze, să se joace, aveam prieteni. I-am pierdut după ce am schimbat școala și de când a început însingurarea asta. Nu știu din ce motiv, sincer, că altfel căutam să repar. Eram genul de tipă care venea mereu cu idei noi, care știa mai mult decât alții, iar acum simt că am ajuns undeva sub nivelul mediu. Pe lângă asta, am fost la psihiatru și psiholog, se pare că am tulburare obsesiv-compulsivă, printre altele mă gândesc obsesiv la aceleași tâmpenii deși știu că nu mă ajută la nimic și nu e nimic ieșit din comun care să îmi merite atenția, dar îmi face plăcere să îmi imaginez. Mă gândesc că asta e cauza pentru care nu îi pot asculta pe alții.
Vreau să fiu din nou cine am fost. Să văd viața mai roz.

Și legat de asta, nu am chef de nimic, stau, intru pe net, mă uit la notificări și ascult muzică, singurul lucru ce îmi mai place. Nu tu film, nu tu carte, nu tu descoperit chestii noi. Nu mă pricep la nimic. Și mă gândesc că peste 2 ani trebuie să mă bag la facultate, așa că ar trebui să am măcar o pasiune, și nu, aceea nu e muzica. Din păcate, în ultima vreme sunt în stare să fac o varză fonetică, nemaifiind atentă la mesajul melodiei, cum făceam odinioară.

Nu mă mai interesează nimic. Și mi se pare grav și trebuie să schimb asta. Am căutat filme, la recomandările unora... aiurea, abia aștept să se termine, mereu. Nu am păreri, preferințe, mi-ar plăcea să redevin tipa originală și creativă, dar cum dacă nu îmi mai place nimic.

Ok, poate e normal așa ceva la 16 ani, dar ce fac, din cauza unei situații ca asta să sufăr și în viața de adult? Răul trebuie tăiat de la rădăcină.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

De mai bine de 2 ani de cand te stiu pe site-ul asta tu ai ramas la fel....esti printre singurii.

Bine,iti schimbi parerile odata pe saptamana...dar ca persoana,la fel.

Tu pana la urma chiar vrei sa te schimbi?

Ceri mereu sfaturi, te plangi de viata ta, te plangi ca nu ai prieteni, dar pana la urma pui in aplicare toate aceste,, sfaturi,, pe care tot le-ai primit aici?

Banuiesc ca ai incetat si tu sa mai cauti ajutor pe internet... unde totul e o iluzie mai mare decat viata ta.

Iesi, plimba-te, pune un rucsac in spate si pleaca de nebuna.
Oricine e fericit daca intr-adevar vrea asta.
Daca te plangi de viata ta atunci nu o sa iti rezolve problemele un semi-strain de pe net...stii deja.

Dar tu esti depresiva si instabila pentru ca te-ai obisnuit sa fi asa, si de multe ori critici la alte persoane exact lucrurile pe care le urasti la tine...ghici ghicitoarea mea ce ar trebui sa insemne asta.

E pacat de tine ca te duce capul...
Dar toti ne facem viata asa cum meritam. Nu esti singura care a trecut printr-un maldar de rahaturi stai linistita...

Oricum ai mai auzit povestea asta...

+ chiar daca nu esti sociala, chiar daca nu ai prea multi prieteni asta nu inseamna ca nu te poti distra si singura, ca nu te poti bucura de viata pe cont propriu.

Esti singura care nu are prea multi prieteni?
Abia reusesc sa strang 3-4 prieteni cu care sa fac 1 mai.

Dar conteaza cum vezi tu situatia asta si cat de afecatata esti.

Plimba-te, fii in lumea ta, calatoreste.
Fa ceva ca sa te simti bine..si nu o sa te mai simti asa de rau.
Sunt sfaturi banale dar...nu trebuie sa fie asa.
Poti sa iti schimbi viata daca intr-adevar vrei asta.

33 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Si chiar te rog....nu o lua ca pe o critica.

Tu daca vrei sa te schimbi poti.
Tine doar de propria persoana... potential ai cu duiumul, iti mai trebuie doar increderea in tine.

| MissNO explică (pentru Apache):

Mulțumesc de sfat, dacă mă gândesc cred că ai dreptate... nu o iau ca pe o critică...

| Apache a răspuns (pentru MissNO):

Ma eu am zis-o si o mai zic...te apreciez sincer.
Indiferent daca e reciproc sau nu...

Si de aia imi pare rau sa te vad asa...
Poti mai mult, doar gaseste-ti un echilibru.

Si eu sunt o persoana destul de timida si de retrasa...dar am invatat sa ma inteleg si sa ma suport asa cum sunt.
Fa la fel ..cand o sa te impaci cu tine insuti lucrurile o sa ti se aseze usor usor in viata.
Vorbesc din experienta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Nu e corect! O sa te tin minte, duduie! Lui Apache i-ai dat funda si ti-a zis ce-ti tot repet si eu de 2 ani! Nu ma mai joc! crying Ce-i trebuie lui funde in plus?

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Ți-am zis să le dai naibii de funde, pe cuvânt de nu sad. De fapt, dacă mă gândesc mai bine, nu a fost tocmai un gest inspirat, mi-a răspuns puțin pe lângă. Eu mă gândesc că am cerut soluția cum să am chef de oameni, nu să mă plâng de viață...

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Normal ca n-a fost un gest inspirat...de ai tu asa ceva vreodata. Rot in hell! phbbbbt

Ineca-te-ai cu mititei!

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Adevărat! N-am! Dar aveam. Offf, nostalgie.
Nu mănânc mici, de fapt nu prea suport toată bucătăria românească, iepuraș mecanic.

| MissNO explică (pentru Apache):

E reciproc, și da, apreciez. Dar nu mă ajută asta.
Da, aș vrea să mă schimb, am încercat să pun în aplicare sfaturile cum am știut, și cum am avut puțină încredere în mine, cum ceva s-a întâmplat de mi-am amintit cât de proastă sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l naibii de TPU! Asta e cel mai jalnic loc pentru problemele tale.

Da, un lucru l-ai zis corect: traiesti o iluzie, asa cum e acest site, o iluzie in a te regasi pe tine. N-o sa-ti rezolvi aici aceste probleme. Ti le-ai fi rezolvat pana acum daca n-as avea dreptate.winking

Nu te-ai saturat de aceleasi raspunsuri pe care le-ai mai tot auzit si nu te ajuta cu nimic pana la urma?

Si ce sa faci, unde sa te mai descarci, m-ai intreba acum, asa-i? Nu pe net. Ai incercat deja si nu te ajuta. Chiar si cu mine, fiind tot un personaj de pe net. Hai pa! Si nu uita de funda. Stau prost cu raportul de funde/raspunsuri totale mai rau decat pe orice alt cont pe care l-am avut pe site.

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Dă-le naibii de funde, zău! Cui îi pasă de ele? Nici eu nu am raport de expert nicăieri și crezi că m-a durut în vreun loc de asta?
Cam așa ceva. De când cu concursul cu tricourile, zici că a aplicat cineva psihologie inversă.
Tu m-ai criticat de multe ori, m-ai făcut să mă simt groaznic, chiar dacă m-ai și ajutat. Cine naibii a zis că, dacă începi să jignești și să critici, brusc o să mă întorc pe calea cea bună? Parcă justitiarul spusese într-o zi că nu rezolvi nimic cu asta. Și a avut dreptate.
Nu știu ce să zic, la psiholog mă duc doar o dată pe lună, dar din vară se va schimba situația.

Deși nu știu, parcă azi mă simt ceva mai veselă, poate fiindcă am fost la shopping, cum zicea tipa de mai sus. Și parcă mi-a venit cheful să fac niște chestii, să desenez, să scriu... încă nu mi-a venit complet, că nu știu ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Nu era vorba de a veni pe o cale mai buna, ci de a deschide ochii mai clar. Cate dioptrii zici ca ai, chiar?
Vorbele aspre au un efect de trezire mai puternic! Asta n-ai decat s-o negi la infinit, nu o sa poti.
Acum reproseaza-mi un lucru, dar convingator: atunci cand te-am criticat...nu trebuia s-o fac? Niciodata eventual? De ce?

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Nu știu, dar miopie am. Într-un an îmi iau ochelari obligatoriu.
Degeaba o faci. Știu și eu că nu fac bine, nu e nevoie să îmi dea cineva în cap mereu, să mă facă să mă simt și mai prost. Poate așa ai simțit nevoia să îmi transmiți un mesaj; nu îți reproșez nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Pai tocmai. N-ai ce sa-mi raspunzi. Dar ce motive aveam sa fiu mai bland avand in vedere ca aia a fost prima reteta incercata si a esuat lamentabil? De fapt, n-ar fi prima si n-as fi primul care a incercat.

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

În concluzie, să mă obișnuiesc cu mine, dacă atâta pot și să trăiesc la limita subzistenței. Bun așa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Nu chiar. Poti invata sa faci prajituri.

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Da! Oricum, nu am cui să le servesc :'(.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Nici nu e nevoie. Nici patronul nu imparte nimic cu angajatul (in afara de salariu) si se simte bine.

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Da, dar împarte cu cei dragi! Să trecem de colaborări și de strict rolul ei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Exact...vezi ca-ti merge mintea? (ii pun piedica imediat) Unde iti sunt cei dragi?

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

„vezi ca-ti merge mintea? (ii pun piedica imediat)" - merge ca banc faza asta big grin.
În afară de familie, mai sunt două persoane care bănuiesc că știi cine sunt. Faza e că nu îmi sunt complet dragi. Mă simt egoistă acum...

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissNO):

Mi-ai raspuns ceea ce stiam deja. Era de fapt retorica intrebarea.
Lumina lina in calea ta! Eu ma duc sa fac cozonac.

| MissNO explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, sper să găsesc un drum iluminat și să pot să primesc lumina, dar ține de mine asta.
Poftă bună! Mă duc să mă culc.

| Annitu30 a răspuns:

Te inteleg. exact asa sunt eu acum.
Solutia: iesi afara, iesi in parc, citeste o carte, asculta muzica vioaie, danseaza, citeste bancuri si razi, vizioneaza filme care-ti redau cheful de viata...
sper sa te simti mai bine :*

| MissNO explică (pentru Annitu30):

Merg în parc destul de des, mă plimb cu căștile în urechi, dar nu meditez la mesajul melodiei ci la problemele sau la scenariile mele. Trăiesc o iluzie obsesivă.
Aș citi dacă m-aș putea concentra și aș înțelege ce se petrece acolo. Nu mă prinde, mi se pare prea greu, am încercat.
Offf!

| nowar a răspuns:

Imi pare rau ca treci printr-o situatie asa trista, dar cumva ar trebuie sa se regleze aceste lucruri nu stiu ce sa iti zic sincera sa fiu, dar daca vrei o sa iti trimit un mesaj cu id-ul meu daca vrei sa ma vorbim happy

| MissNO explică (pentru nowar):

Bine... lasă-l în privat.
Deși, nu știu cât pot oferi și eu la schimb și câtă răbdare voi avea...
Și așa, nu prea intru pe mess din cauza motivelor precizate mai sus.

| qasdw a răspuns:

Sunt mai multe raspunsuri: po-ti sa te spanzuri, po-ti sa te arunci de pe un pod, po-ti sa te inceci sa incepi sa te drogezi...etc.

| MissNO explică (pentru qasdw):

„Po-ți", de asemenea, să încerci o carte de gramatică.
Nu văd de ce. Viața merită trăită, deja m-am obișnuit să dau de persoane ca tine. Și nu am întrebat ce legumă să folosesc să mă masturbez, consider că e o problemă care îți poate ruina toată viața dacă nu e tratata la timp. Maturizează-te! Îți va prinde bine.

| Diia_Dianutza_1997 a răspuns (pentru qasdw):

Ce prost/a

| MissNO explică (pentru Diia_Dianutza_1997):

Cine, eu sau el?

| AndreeaQszy a răspuns:

Situația ta este una obișnuită în viața unui adolescent. Bineînțeles, nu toți suntem la fel.
Ar trebui să socializezi mai mult. Să încerci să asculți muzică cu care te-ai putea înveselii.
uită-te la filme cu adoleșcenți. Analizează filmul, situația filmului nu te mai gândii că de-abia aștepți să se termine. Fugi în parc! O să găsești acolo pe cineva care să te înțeleagă. Care să te iubească, să te înțeleagă, să-ți cunoască defectele și totuși să te aprecieze pentru ele.
Mergi la cinema. Probabil că vor mai fii persoane singure. Încearcă să vorbești cât mai mult cu ei. apucă-te de un sport, deoarece îți vei face un grup acolo. vei lega niște prietenii frumoase, vei trăii experiențe de neuitat. În caaz că nu-ți place sportul, fă orice altă activitate. Du-te la un curs.
Descarcă-ți singurătatea în shopping. Toate fetele adoră asta!
Nu știu cât de mult te-am putut ajuta. Dar îți doresc să devii ce erai la început!

| MissNO explică (pentru AndreeaQszy):

Da, îmi plac emisiunile și filmele despre adolescenți, dar trebuie să fac pauze la fiecare sfert de oră, altfel îmi piere toată concentrarea. Nu sunt curioasă, nu mi se captează atenția ușor.
Nu pot lega prietenii atât de lesne. Sunt mai timidă și anxioasă, din cauza temerii nu pot vorbi pe o tonalitate normală și să scot ce cuvinte trebuie pe gură. E extrem de stresant, nu e normal, m-am săturat.
Plus că, în prietenie trebuie să și oferi ca să primești. Cum îmi merge greu mintea, mi-e greu să îi pot ajuta pe ceilalți și uneori mă plictisesc. Înainte nu era așa.
Sunt deja la un grup de dezvoltare personală, da-s degeaba, că nu scot un cuvânt acolo și mai mult sufăr de invidie când văd alții ce bine se integrează.
Da, îmi place la shopping, dar bani de unde? Merg și îmi iau haine când îi primesc.

| Militaru_Alina-Maria_1996 a răspuns:

Bună, am aceeași problema, de când a murit fratele meu am multe probleme, de comunicare, Tremur, sunt stresată, am ticuri, sunt distrasă și ma simt în plus, ma simt marginalizată și nu știu ce și cum sa fac, am fost si la psiholog... dar nimic... parca mai rau se înrăutățește