| f2ff2fl12f a întrebat:

Cum sa invat mai repede si cum imi fac chef de invatat? Metode?
Nu am chef deloc sa invat. Iar la anul merg la scoala si nu stiu mai nimic.

Răspuns Câştigător
| lusyniuu a răspuns:

Pofta vine mancand asa ca tu doar golesteți mintea si punete pe invatat. cu cât stai sa te gândesti la asta cu atat mai greu ti se va parea. doar fă o.cu timpul vei observa daca înveți mai bine repetad acel lucru scriindul de mai multe ori sau miscandute. fiecare are un mod al lui de a memora..eu scriam sau rezolvam exercițiile de nenumarate ori si dese ori ma plimbam prin cameră in timp ce repetam dar nu retineam mai nimic din clasa.iar repetatul cu voce tare este destul de folositor in mare parte. este mai eficient cand te auzi ce spui ce gandesti. in plus nu iti fie frica sa fii ascultat este un exercitiu si pentru tine înveți din greseli sau te bucuri de raspunsul potrivit. doar fii ambitios si nu lasa pauze de la invatat ca sa nu ai goluri la materii (in special la MATE dar si la restul materiilor ) a. si cu cat te tii mai mut de invatat iti va fi tot mai usor sa înveți pentru ca vei avea deja o tactica si mintea va fi deja obisnuita cu asta deci vei invata mai repere si mai eficient. iar spre final iti mai recomand sa si înțelegi ce înveți ca sa poti invata la propriu cu nu doar sa memorezi. mult succes.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Arunca telefonul, computerul, jocurile si tot ce te distrage de la invatat si ramai doar cu cartea si caietul, in felul asta, nu te mai distrage nimic de la invatat.