| giana28 a întrebat:

Cum sa invat tabla inmultirii usor si repede va rog?

Răspuns Câştigător
| Piersii a răspuns:

Pai cu 1, e simplu: 1 x ceva, da cu cat inmultesti 1. Cu 2 te gandesti cat fac numar adunat cu el de 2 ori. De exemplu 4x2=4+4. La 3 le inveti, nu ai ce face. La patru faci exactce ai facut si la 2, dupa care numarul care ti-a dat il mai inmultesti o data cu 2 ex 4x4=4x2x2= (4+4)x2= 8+8, dar asta o faci in minte. La 5, cred ca le stii, sunt simple, 5, 10, 15, 20, 25, 30...care se termima in 5 si 10. Cu 6, inmultesti numarul cu 3 si il inmultesti cu 2. Cu 7 le inveti.cu 8 : il inmultesti cu patru, apoi cu 2. Iar cu 9 te gandesti asa: de ex.am 9x7, pai 70 adica 10x7, minus 7 cat da? 63. Asa sau o sa va arate profesoara o jmecherie. Cu 10, scrii numarul si ii adaugi un 0 la final. Funda?

3 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Scriind pe o foaie... Si sa o inveti logic. Ca matematica e o stiinta logicahappy.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a invata ceva corect nu trebuie sa tocesti, adica s-o inveti ca pe o poezie.Trebuie sa o gandesti, sa ai logica in cap.
Citeste-o de mai multe ori pe zi si incearca sa o memorezi, dar gandeste-o.happy In rest, totul va merge de la sine.Succes!

| MariaDN2002 a răspuns:

Prin repetare, repetarea este mama invatarii! Daca nu lucrezi mult si bine, nu o poti invata!
Baftă!