| AlexRisse a întrebat:

Salut ma puteti ajuta si pe mine cum sa imi invat copilul tabla inmultirii?

6 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Daca stie adunarea atunci invata-l ajutandu-te de adunare:2+2=4 deci 2x2=4; 2+2+2=6 deci 2x3=6, este cel mai usor si nu invata papagaliceste ca sa nu mai tina minte!

| babyblue a răspuns:

Poti scrie pe cartonase colorate, cu diferite desene.Asa,stimulezi copilul sa invete.

| noktambul a răspuns:

Sa invatam tabla inmultirii cantand : una-or una-i uuna / doo'r una-i doo / doo'r doo-i paatru si asa mai departe!
Lasand gluma la o parte copilul tau nu are si invatatoare?

| Coco_3708 a răspuns:

Eu una am invatat tabla inmuliii de pe un cartonas foarte colorat unde maicamea mi-a scris toata tabla inmultirii incepand de la cea cu 0 pana la cea cu 100 le scrii pe coloane si fiecare cloana sa aiba alta culoare. il pui sa repete tot ce scrie acolo dar in fiecare zi cate o cloana. De exemplu : azi invata tabla inmultirii cu 2, maine invata tabla inmultirii cu 3 dar in ziua in care invata tabla inmultirii cu 3 nu trebuie sa uite tabla inmultirii cu 2 deci il pui sa o repete. e foarte usor si distrctiv... iar cartonul e usor de confectionat...

| hominid dreak a răspuns:

Eu am gasit un program gratuit de calculator pe net (nu-l mai am, copii sunt mari acum) cu tabla inmultirii, adunarea si scaderea.Era atractiv pentru copii. Dupa ce repetau isi verificau cunostintele cu acel program.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il pui sa o scrie pe toata(cea de la 0-10) pe caiet