| Cosmin111Iustin a întrebat:

Cum scap de depresie? FUNDĂ

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multa rugaciune. Plimbare in natura (parc, gradina etc). Ceai de sunatoare. Remedii naturale si daca nu merge asa te duci la psiholog sau psihiatru.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Ai primit acest diagnostic de la un specialist?

În cazul depresiei, se recomanda combinarea medicației de la psihiatru cu psihoterapia.
În cazul unor stări depresive ușoare, poți urma doar psihoterapie, care este un demers de lunga durata, în sensul ca nu vei vedea rezultate peste noapte. Și cam nimic din ce da rezultate peste noapte nu este de lunga durata happy.

Studiile au demonstrat ca exercițiile fizice sunt benefice în depresie, mai ales mersul pe jos și joggingul.

În orice caz, cel mai bine ar fi sa apelezi la un psiholog.

6 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Fugi în cercuri

| peperonies a răspuns:

Cine te-a diagnosticat cu depresie trebuia sa iti dea si tratament.

| Cameliapantiru a răspuns:

Mergi la psihiatru și la psiholog, respecți cu strictețe tratamentul medicamentos prescris și programul de psihoterapie, faci sport atât cât poți, te înconjori de oameni dragi ție (părinți, frați, prieteni, persoana iubită), încerci să faci cât mai multe activități care înainte îți făceau plăcere, mănânci sănătos, te hidratezi (bei minimum 2 l de lichide zilnic), nu consumi alcool sau energizante, dormi minimum 8 ore pe noapte (din care măcar o oră- o oră și jumătate înainte de ora 24). Sănătate!

| Usgs a răspuns:

Fa mai multe plimbari, citeste o carte, socializeaza mai mult, fa sport, traieste doar prezentul uita tot trecutul, du-te la psihoterapeut.