| dragonslep a întrebat:

Cum se numeste acel lichid pus pe batista care te ameteste sau adoarme?

Răspuns Câştigător
| BiancaBB a răspuns:

Cloroform.

| Ionutzz_Nicolae_1996 a răspuns (pentru BiancaBB):

Un id sau un nr de tell te rog

| BiancaBB a răspuns (pentru Ionutzz_Nicolae_1996):

Pentru? happy

6 răspunsuri:
| Hexiled a răspuns:

Nu stiu cred ca e un somnifer

| cinevadepetpu a răspuns:

Triclormetanul este un lichid incolor, inflamabil cu un miros dulceag. Are o densitate mai mare ca apa, fiind solubil numai în solvenți organici. Vaporii de cloroform determină prin inhalare pierderea cunoștinței și reducerea sensibilității la durere. Datorită efectului toxic asupra inimii, ficatului și altor organe interne, în prezent nu mai este folosit ca narcotic. Se presupune că ar avea și un efect cancerigen. Cloroformul în prezența oxigenului la lumină se descompune formându-se fosgen, clor și acid hipocloros (HCl). Cloroformul existent în comerț este un amestec cu 0, 5–1, 0 % etanol ca stabilizator.

| Ionutzz_Nicolae_1996 a răspuns:

BiancaBB un id de mess te rog sau un nr de tell

| Ionutzz_Nicolae_1996 a răspuns:

Vreau sa cumpar cloriform