| BeInnocent a întrebat:

Cum se rezolva exercitiile matematice cu probabilitati?

Răspuns Câştigător
| BideuSeIntoarce a răspuns:

Raportul dintre numarul cazurilor favorabile si numarul cazurilor posibile.
Sper ca te-am ajutatwinking

| BeInnocent explică (pentru BideuSeIntoarce):

Intelesem de la prima intrebare la care ai raspuns! Mersi,

5 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Arunca o privire la urmatorul link http://www.mateonline.net/probabilitati.htm si vei intelege.

| ElectronicSound a răspuns:

Pai vine nr de cazuri favorabile supra cazuri posibile. adic de exemplu: propabilitatea de a fi in clasa a 7b copii gay este: nr de copii gay supra nr total de copii. ceva de genul trebuie sati dsea o fractie tot timpul.

| Dyana1603 a răspuns:

Depinde.Spre exemplu daca intr-o cutie sunt 100 bile, 20 albe si 80 negre, probabilitatea de a nimeri o bila alba este de 20/100, adica 20%. Sper ca te-am ajutat happy