| Blonda_9023 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum se rezolva exercitiile cu E(x)?

9 răspunsuri:
| MindBlowing a răspuns:

Pai, de obicei, sunt facute dupa niste formule sau trebuie sa dai factor comun ca sa simplifici fractia. Trebuie sa aduci ecuatia la cea mai simpla forma.

| tapeee a răspuns:

Nu poti dai un exemplu? Ca sunt o gramada de forme, de moduri de a le rezolva.

| DyaElla a răspuns:

Se rezolva la fel ca celelalte exercitii cu formule de calcul prescurcat numai ca in loc de numere e "x"...

| Isabela96 a răspuns:

Daca imi dai un exemplu concret eu te ajut.
Pt mai multe informati putem vorbi pe alinuta_maria96@yahoo.com

| Aleeee15 a răspuns (pentru Isabela96):

Hei ma poti ajuta si pe mine?

| cuore a răspuns:

In expresia respectiva inlocuiesti valoarea lui x

| Blonda_9023 explică:

E(x)=( 1 - x/x+1 ) : ( x/x+1 - 1/1-x - 2x/x la puterea a 2a -1) unde x apartine multimii nr reale - {-1, 1}
E(x) trebuie adus la forma cea mai simpla, iar apoi trebuie determinat x pentru care E(x) este intreg.

| Blonda_9023 explică:

Am adus la forma cea mai simpla dar problema vine cand trebuie sa il determin pe x pentru ca nu imi amintesc cum straight face

| xwater3 a răspuns:

Pai trebuie sa faci de exemplu daca ai E(x) cu formule de genul a(+b)^2 faci cumva incat sa le restrangi si vei observa ca arata asemanator intr-o parte cu cealalta. Le simplifici pe diagonala si asa ajungi la rezultat. Pot fi mai multe tipuri, gen (x+1)(x-1). Eu maine am examen, dar macar incerc sa il rezolv. Apropo, daca ai impartire in E(x) faci inmultire cu fractia rasturnata. Bafta! (10 sutimi ca rastorni fractia laughing