| anonim_4396 a întrebat:

Daca aerul este transparent, de ce vezi cerul albastru intr-o zi senina?
De ce densitatea aerului este cu atat mai mare cu cat ne apropiem de suprafata terestra?
Cine retine aerul atmosferic in jurul Pamantului?
Cine ma ajuta funda + Vot! Va rog puppy dog eyes...batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| LoveForShania a răspuns:

E la fizica?

1.In principal, atmosfera este alcatuita din oxigen si nitrogen. Lumina este făcută din toate culorile curcubeului, însă lumina albastră este cel mai bine reflectată. Prin urmare, ochii noştri se bucură de un cer albastru.