| anonim_4396 a întrebat:

Daca aerul este transparent, de ce vezi cerul albastru intr-o zi senina?

De ce densitatea aerului este cu atat mai mare cu cat ne apropiem de suprafata terestra?

Cine retine aerul atmosferic in jurul Pamantului?

Cine ma ajuta funda + Vot! Va rogpuppy dog eyes.batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Ford a răspuns:

La prima nu stiuhappy
Densitatea aerului este mai mare cand ne apropiem de suprafata terestra deoarece si gravitatia este mai puternica cand ne apropiem de suprafata si astfel atrage mai multe molecule de aer in acea zona devenind mai densa atmosfera.

Aerul atmoferic este retinut in jurul pamantului de gravitatie.(aerul este facut din materie si aceasta este atrasa de gravitatie)

Am incercat sa explic cat mai simplu da daca ma puneai sa iti fac un desen cred ca intelegeai mai binehappy

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Pentru că doar culoarea albastră din spectrul luminii (ROGVAIV - Roşu Oranj Galben Verde Albastru Indigo Violet) se reflectă la contactul luminii solare (aşa-numita lumină "albă") şi moleculele de azot (N2) majoritare în stratul de ozon.
La celelalte văd că ţi s-a răspuns.
Salut.

| lupuvictor a răspuns:

Planeta noastra este singura cunoscuta ce are aer respirabil.Luna nu este o planeta dar poti lua un exemplu de la ea http://astrofotografieluna.blogspot.com dupa cum vezi in aceste poze pe care le-am realizat cu telescopul meu.Are gravitatie dar e fara aer(ceea ce mi se pare ciudat pentru ca de afla tot in aceeasi zona cu Pamantul, o zona in care de poate dezvolta viata)Aerul este tinut in jurul planetei noastre, ca si orice alte gaze din jurul alror planete, de catre forta de gravitatie a Pamantului, iar forta de gravitatie a Pamantului vine din nucleul planetei. Daca s-ar raci nucleul nostru, atunci Soarele ne-ar distruge atmosfera asa cum a facut cu Marte, care a ramas la un moment dat fara acest scut care ne protejeaza

| lupuvictor a răspuns:

Densitatea aerului este mai mare cu cat suntem la o altitudine mai mare nu cum ai zis tu, cu cat ne apropiem de suprafata Pamantului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3.Forta de greutate.