| yulya25 a întrebat:

De ce densitatea aerului este cu atat mai mare cat ne apropiem de suprafata terestra?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Yulya, cu cat te apropii de suprafata terestra, masa de aer creste (apar mai multe straturi de aer, ca sa zic asa, decat undeva la o inaltime mai mare). Crescand masa aerului care apasa pe umerii nostri, creste si densitatea deoarece crescand numaratorul fractiei ro = m/V (adica masa m), creste si valoarea fractiei (adica a densitatii ro).
Gandeste-te Yulya comparativ la un scafandru: cu cat coboara mai adanc in mare, cu atat presiunea pe umerii lui creste, datorata masei de apa care sporeste pe masura ce se scufunda mai in jos.
Sper ca te-am putut ajuta.

2 răspunsuri:
| Manne a răspuns:

Pentru ca, cu cat esti mai aproape de scoarta terestra, presiunea creste si compacteaza intr'o anumita masura aerul

| StefanDaniel95 a răspuns:

Formula densitati este cu= m/v adica masa substantei impartita la suprafata pe care actioneaza. Aerul este mai dens la suprafata scoartei terestre deoarece toata masa aerului este concentrat pe suprafata in timp ce de exemplu la altitudinea de 5000 m aerul de seasupra acestui prag de 5000m are o masa mai mica rezultand ca si densitatea este mai mica.