| marcalex a întrebat:

Buna TPU imi puteti raspunde la urmatoarele intrebari? Dau FUNDA!
1)Daca aerul este transparent, de ce vezi cerul albastru intr-o zi senina?
2)De ce densitatea aerului este cu atat mai mare cu cat ne apropiem de suprafata terestra?
3)Cine retine aerul atmosferic in jurul Pamantului?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

1.) Pentru ca lumina emisa de Soare este si albastra, nu aerul.
2.) Pentru ca atractia gravitationala scade cu patratul distantei, este normal ca numarul atomilor de oxigen si azot sa fie mai mare in apropierea Terrei, in principiu acolo este atractia gravitationala cea mai puternica.

3. curbura spatiu-timp, adica gravitatia.

| Eugen000 a răspuns (pentru Inferno):

Incorect.

| Inferno a răspuns (pentru Eugen000):

Afirmatie nefondata.

| Eugen000 a răspuns (pentru Inferno):

Lumina soarelui NU este albastra. Este exact ca la curcubeu. Aceste culori sunt "create" de reflectia razelor solare de alte particule. In cazul nostru particulele de aer, reflecta raza solara, iar din tot spectrul de culori, ramane sa predomine "albastrul". Cerul, in realitate este negru, iar lumina solata NU ARE CULOARE, fiindca fotonul nu are culoare. Culorile sunt unde electromagnetice de lungime de unda diferita, iar ochiul uman le percepe prin variatie de culori, culorile nu exista. Am clarificat?

| Inferno a răspuns (pentru Eugen000):

Prietene,lumina Soarelul contine toate culorile din spectru, ea este si albastra si rosie si verde, etc.

| Eugen000 a răspuns (pentru Inferno):

Culorile apar din reflectia ei. Repet FOTONOL NU are culoare!