Întrebare recomandată | Siiiiia a întrebat:

Daca ar trebui sa oferi un singur sfat unui copil despre viata, care ar fi ala? happy

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Sa nu incerce sa multumeasca pe toata lumea pentru ca nu va reusi. Sa asculte parerile celorlalti, sa faca un efort de a intelege punctul lor de vedere, insa atunci cand trebuie sa isi aleaga un drum in viata, sa aleaga in functie de ce simte el ca e bine atunci. Unii se vor supara pe noi, altii ne vor respecta mai mult. Cu totii gresim si vom intelege poate mai tarziu ca parintii sau prietenii ne-au vrut binele, dar nu am inteles noi atunci. E normal sa fie asa. E mai important sa fii autentic decat sa nu gresesti. Sa iei deciziile tale proprii. Altfel o sa ajungi sa ii acuzi pe ceilalti pentru insuccesele tale. Si chiar mai rau, o sa te acuzi pe tine ca le-ai permis asta.
Acest drum al autenticitatii este unul greu la inceput, dar cu multe satisfactii apoi. Si ca sa fii autentic, sa nu depizi de altii si de parerile lor, sa poti avea coloana vertebrala, trebuie sa dai dovada ca se poate avea incredere in tine, ca poti produce, ca poti contribui. Oamenii au tendinta de a face erori de logica. Adica asociaza faptul ca nu te descurci bine financiar si pe latura sociala si pe latura de educatie, etc.
Uneori insa au incredere sa te priveasca suspicios in conditiile in care nu se vad rezultate concrete ale muncii tale.
Orice meserie este dificila. La inceput suntem naivi si vedem ceva frumos si vrem acel ceva. Dar noi nu intelegem ca acel ceva e doar o parte din ce va fi modul nostru de a produce, de a ne castiga existenta si a contribui la bunastarea emotionala a familiei, a tuturor oamenilor dragi.
Un intreg va contine mereu si parti neplacute, parti care ne vor duce intr-o lume straina, neprimitoare. Va trebui sa pasim si acolo, daca vrem sa reusim in viata.
Oportunitatile trec pe langa noi fara sa le vedem. Pentru ca noi ne restrangem campul vizual si cautam doar acel ceva care ne place.
Trebuie sa vedem ce abilitati avem, in ce domenii invatam repede, chiar daca nu ne atrage in mod special acel domeniu.
Cand apar oportunitati, trebuie sa acceptam provocarea si sa invatam apoi ce avem de invatat. Cu lupta, cu efort la inceput. Dar cu o mai mare satisfactie in timpurile ce urmeaza.
As vrea sa inchei cu un indemn spre a fi prezenti la consecintele actiunilor noastre.
De prea multe ori, din dorinta de a face bine gresim si ii indepartam pe cei din jur.
Devenim sclavii banilor sau poate ai unei relatii nesanatoase. Si ceva moare in noi. Si mor puntile dintre noi si cei dragi. Nu ne mai auzim. Vorbim limbi diferite. Si eforturile de apropiere sufleteasca vor parea in zadar.
Intotdeauna cand iei o decizie, te apropii de ceva si te indepartezi de altceva.
E important sa iei in calcul foarte atent si beneficiile dar si consecintele actiunilor tale.
Un loc de munca platit mai bine cu 500 de lei poate insemna mai multa ura si de cele mai multe ori si mai multe cheltuieli care nu ar fi fost fara acel loc de munca. Bani dati pe sanatate, pe nevoia de a te relaxa facandu-ti pofte adesea costisitoare.
Un loc de munca adesea platit la fel cu un altul iti ofera sansa de a fi mai mult timp alaturi de familie. Alege intelept.
Cand iei o decizie privitoare la educatia ta, la un loc de munca, la orice inseamna un viitor mai bun, ai mare grija ca acel viitor sa poata contine si oameni dragi tie, fosti, prezenti si viitori.
Fa-ti planurile ca si cum ai o familie. Nu ca si cum esti singur. Pentru ca singur esti doar atunci cand iti creezi tu contextul sa fii singur. Oamenii mereu vor simti nevoia de apropiere sufleteasca. Important este ca atunci cand cauta un prieten, sa vada la tine o usa deschisa. Si usa aceea este starea ta de spiriit. Este o usa deschisa doar daca ai ales bine in gestionarea timpului tau cand sa te opresti din cautat bani si cand sa incepi sa ii lasi pe ceilalti sa te gaseasca pe tine.

23 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

La locu de munca, taci si inghite tot ce iti fac sefi ca sa iti iei o paine.Sa ai demnitate, sa nu calci strambi, sa nu inseli, sa nu furi.Si cel mai de pret.Sa nu te joci cu sentimentele, sa nu faci rau oamenilor, sa nu ranesti persoanele care ti-au dat viata, si cel mai mult si cel mai mult, sa ai cei 7 ani de acasa, sa fi om.Sa nu fi impasibil la durerea oamenilor, sa ajuti batrani pe strada, si chiar acei betivani care cad pe jos, sa ii ridici, sa ii treci strada.Numai eu stiu cati betivi am ridicat dupa strada cand ma duceam spre postu de munca, si cand veneam. Faci bine, bine gasesti. Faci rau, rau gasesti.Capu sus, privirea inainte si sanatate multa.

| DenisIonut01 a răspuns:

Daruieste fara a astepta sa primesti inapoi ceva.

| sappy a răspuns:

Conteaza ce ai in cap nu in buzunar!

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa nu ai asteptari ca nu fii dezamagit!

| zurick a răspuns:

Sunt o copilă de 14 ani și sfatul pe care aș vrea să-l primesc este că aparențele înșeală și fericirea-i trecătoare.

| Okkultist a răspuns:

Inteligenta se afla in inima.
Nu construi pentru azi sau pentru maine, ci pentru eternitate.
Pregateste-ti drumul de intarcere dupa cel de plecare.
Fereste-te de prosti.
Incearca in fiecare zi sa apreciezi fiecare lucru pe care il ai, enumera 10 lucruri dimineata, simte-te recunoscator. Doar multumind poti primi mai mult.
Bucura-te de fiecare strop de ploaie, si incearca sa onorezi natura zilnic.
De acest gen, eu ma ghidez dupa ele. Am o viata perfecta, din punctul meu de vedere este foarte buna, extraordinara chiar.

Răspuns utilizator avertizat
| AR1373 a răspuns:

Simplitatea iti aduce respect.

| timeOUT a răspuns:

Fa-ma mandru,

| MrsVamp a răspuns:

"lupta pentru visele tale" :3

| AleAlexandraIdk a răspuns:

"Viata bate filmul"
"Fericirea se castiga"
"Amintirile lasa urme in viata"

| Artegor a răspuns:

Eu l-as sfatui sa nu aiba incredere in nimeni

| Diana0727 a răspuns:

Sa aiba incredere in el, sa faca ce simte si ce ii place si sa caute mereu oameni care il sprijina si ii sunt alaturi mereu. Si cel mai important: sa se bucure de fiecare clipa, pentru ca viata trece repede si trebuie traita la maxim, chiar si atunci cand nu totul este cum si-ar dori.

| MissHalcyon a răspuns:

Nu judeca oamenii dupa cum te indeamna societatea.

| Rebe56 a răspuns:

Ca..viata e decat una traieste-o asa cum trebuie si ca oamenii sunt falsi (unii)

| negoitastefania a răspuns:

Sa isi asculte inima

| AlexisCoca a răspuns:

Sa nu renunte niciodata!

| Andra_Maria_1997 a răspuns:

'' Fa ce crezi tu ca e bine pentru tine! '' Se va 'lovi singur cu capul de perete' pana va realiza ce e bine pentru el.

| ddiamant a răspuns:

Ia-s spune sa vada mereu partea plina a paharului in orice situatie si sa zambeasca cat mai mult.

| Anonimous22 a răspuns:

Sa n-ai incredere in cine nu trebuie. Adica daca vede ca x se poarta normal cu el nu trebuie neaparat sa aiba incredere in el si sa ii spuna anumite lucruri, etc. ca acel x poate avea 2 fete.
Daca ma intelegi laughingwinking