| LoOvE a întrebat:

Daca la examen la mate iau 6 si vreau sa ma duc la profil mate-info,am sanse sa invat matematica mai bine in liceu? Mentionez ca pot intra, am mediia totala aproape de 9 (ani 5-8 si examenele)Mentionez ca in generala am avut un profesor de 2 bani care nu m-a invatat nimic.Si la liceu ca sa invat matematica imi trebuie un profesor bun...Ce ziceti? Stiu ca e matematica e foarte grea la acest profil

Răspuns Câştigător
| Amaryllis a răspuns:

Bună! Media totală este în functie de liceul pentru care optezi. Ai șanse destul de mari. Eu in generală nu știam aproape deloc matematică iar acum la liceu sunt printre cei mai buni. Depinde mult de profesor, dacă își face datoria și cum predă. Dacă te străduiești și muncești nu o să ai probleme. Succes!

| LoOvE explică (pentru Amaryllis):

Iti multumesc! Mi-ai dat raspunsul perfect.Eram in cumpana si chiar nu stiam pe ce drum sa aleg in viata.Deci tu zici ca exista sanse foarte mari sa fiu foarte buna la mate daca la liceu voi avea un profesor bun nu?

p.s-sunt inteligenta (in sensul ca ma prind repede, invat repede, deduc repede)...si din nou sper ca lucrul asta sa ma ajute in la mate la liceu.

| Amaryllis a răspuns (pentru LoOvE):

Ma bucur mult că te-am putut ajuta. Da ai sanse mari. Depinde mult ce fel de profesor este.

3 răspunsuri:
| Ardnabella a răspuns:

Salut! Ideea este ca mai bine ai lua in calcul nivelul cunostintelor, de ce spun asta? pentru ca la liceu mergi sa te specializezi pe un anume profil, nu sa recuperezi ce n-ai invatat in generala.Depinde si de prestigiul liceului, nu cred ca profesorii sunt chiar atat de bine intentionati si vor face cu tine pregatire speciala pentru ca vai doamne profesorul din generala a fost de 2 bani. Daca pasiunea ta este matematica(desi am indoieli in privinta asta, crede-ma nu conteaza nivelul profesorului cat dorinta ta de a invata, puteai sa faci pregatire suplimentara) si daca media iti permite poti bineinteles sa mergi la mate-info.Dar evident, vei face un efort in plus pentru a recupera cei 4 ani de materie pierduti.Tu stii care este alegerea potrivita pentru tine si multa bafta pentru noul an scolar!happy