| Dee_9331 a întrebat:

De ce lumea fumeaza? Adica cu ce te incalzeste? Sau daca sunteti fumatori mai exact ce simtiti de va place asa de mult sa fumati, sa prapaditi degeaba bani?

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Tata fumeaza de la 14 ani. A incercat sa se lase de mai multe ori de-a lungul vietii si nu a putut.Sau poate ca nu a vrut cu adevarat.Normal fiecare fumator motiveaza ca e "singurul obicei prost care il am". Da poate ca asa e, dar e un obicei care iti rapeste 8 minute din viata cu fiecare tigara.De ce sa iti faci rau cu mana ta, sa te predispui la cancer si sa ii obligi si pe altii sa stea in fum?straight faceE o prostie chestia cu fumatul si contrar a ce zic altii, se poate crea depedenta chiar de la primul fum

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

În general se fumează sau se începe a fuma datorită anturajului. Acesta reprezintă un pas important şi na dacă toţi fumează trebuie să fumezi şi tu că dacă nu cică nu te integrezi în grup. Dar asta e o prostie. După urmează dependenţa. Şi dacă nu eşti suficient de motivat nu ai cum scăpa de viciu, e simplu. Trebuie să-ţi doreşti asta. Baftă!

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna.Sincer? Si eu am fumat.Ma simt bine cand fumez, imi place. Faza e ca ai dreptate, prapadim banii degeaba.(eu nu mai fumez de un de 6-7luni, am fumat 2 ani, uit sa fumez, ma iau cu altceva si tot asa). Baftahappy

| LifeFail a răspuns:

Hello:X
Deci chiar nu stiu.
Am in clasa o colega care fumeaza(sunt intr-a opta). Totul a fost bine pana cand mama ei a aflat si a pedepit-o. Dar ea a continuat sa fumeze si mai fumeaza si acum.
Nu e nicio placere. Cand incepi sa fumezi, banuiesc ca vrei sa incerci, sa vezi de ce altii sunt asa de incantati de tutun.
Si apoi, devine un viciu.
Nu e o placere, e o obisnuinta.
Asa cred.
xoxohappy

| LLLLLLLL a răspuns:

Asta ma intrebam si eu atunci cand fumam...
era...cool cica.
dar nu se merita sa spargi atatia bani si sanatatea doar pentru ca e 'cool'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In majoritatea cazurilor isi fac falsa impresie ca se pot controla si ca se pot lasa oricand vor, ca dependenta de tutun nu se creeaza de la un singur fum si astfel, din curiozitate sau sfatuiti de amici, se apuca de fumat. Din cate am observat eu(nu sunt fumatoare, dar am multi fumatori prin preajma), fumatul pare a-l calma intr-o anumita masura pe fumator, chiar a-l destinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fumatul este o activitate care te calmeaza, atunci cand fumezi te concentrezi numai asupra fumatului, nu te gandesti la altceva. Este folosit si in medicina pentru a-i calma pe unii pacienti, ca si anumite droguri, de asemenea.

| voichita a răspuns:

De la mine din clasa fumeaza aproape toti baietii(cls a VII -a ) si eu am vazut ca fumeaza cand se enerveaza.