| Gabigabyi a întrebat:

O intrebare pentru fumători. Ce va aduce placere într-o țigară? Ce va atrage la ea de va place sa fumați si cand simțiți nevoia?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E ca o maladie, se numește DEPENDENȚĂ, poate ai și tu așa ceva: de dulciuri, de telefon, de Facebook sau...

| Gabigabyi explică (pentru sierra1):

Dar Dar ma refer ce le provoacă din tigara acea dependență? Gustul, doar plăcerea de a avea tigara in mana sau ce?

| sierra1 a răspuns (pentru Gabigabyi):

Precis știai că e vorba de nicotină

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Nu, pana sa se ajunga la dependenta e problema, adica e vb de o prostie, sa se ia dupa altul, si dupa aia nu mai scapa, nu ofera nici o placere nici la inceput si nici dupa, cand a devenit dependent, doar scapa de agitatie cu fumat, atata tot.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

~Nu...cand a devenit dependent, doar scapa de agitatie cu fumat, atata tot.~

așa, și eu, ce-am zis?

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Ai zis :

"E ca o maladie, se numește DEPENDENȚĂ, poate ai și tu așa ceva: de dulciuri, de telefon, de Facebook sau...".

Adica nu ai spus cum se ajunge la dependenta aia, ca incepe cu o prostie doar, asa ca sa facem ca altul care fumeaza, fara sa aduca nici o placere, si incepe cand nu esti depdendent si se poate evita f simplu, tu ai zis deja despre cand s-a instalat dependenta si a devenit maladie.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

"nu ai spus cum se ajunge la dependenta " - omul n-a intrebat, de unde i-ai ghicit tu gândurile cum că ar vrea să știe tăt procesul?

"fumeaza, fara sa aduca nici o placere" - aici deja e evident că subiectul ți-e străin

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Omu a intrebat si "Ce va aduce placere într-o țigară?".

Si am zis ca nici o placere nu e de fapt, am zis ca fumeaza fara sa aduca o placere, deci eram pe subiect.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

Repet: " Mosotti: fumeaza, fara sa aduca nici o placere" - aici deja e evident că subiectul ți-e străin

hai noroc!

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Mda, nu vreau sa intelegi, daca ai dreptate, ia zi de ce-s pe langa subiect, sa vedem poti explica? Daca nu, inseamna ca vorbesti aiurea.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

" Mosotti: fumeaza, fara sa aduca nici o placere"

pe bune? ia zi-ne, cine-i pe lângă? n-are rost să mai dezbatem tema, e evident că e străină de tine.
Nu-i bai, mai ai timp să aprofundezi

| Mosotti a răspuns:

Nu e nici o placere, e o prostie, asa incepe, dupa aia devine dependenta si nu se mai poate lasa, ca fara fumat devin agitati, nelinistiti, si cand fumeaza se linistesc asa cum ar fi trebuit de fapt si cum ar fi fost daca nu incepeau fumatul, adica ar fi fost linistiti fara fumat.

| ShaOfHatred a răspuns:

Când fumez o țigară, parcă mă bucur de 5-10 minute de pace și liniște