| anonim_4396 a întrebat:

De ce viata nu e corecta? La anul voi avea examen.O eleva care nu a invatat toti anii, are nota 8 la examen la matematica, desigur ca a dat mita.Eu care invat mereu, imi fac temele voi scrie singura si tot cam asa note voi avea daca nu mai mici inca.Chiar nu e corect. La fel si la uneversitati vot plati, si in viata mereu vor reusi chiar daca sunt niste proaste. Oare mai merita sa inveti?

8 răspunsuri:
| Vladuthz a răspuns:

Diferenta este aceea ca acea fata va pierde lupta cu viata intrucat nu va sti nimic, in timp ce tu vei sti sa-ti faci treaba. Mobilizeaza-te si adapteaza-te, 1 an e un interval mare de timp cat sa te pui pe picioare sa iei nota mare.

| xXxRadu a răspuns:

Pai nu inteleg la anul vei avea examen iar ea a dat deja examenul? Si fi mai clasa la ce examen te referi la cel de sfarsit de clasa a 8-a?

| xXxRadu a răspuns:

Pai din cate stiu eu, si eu termin a 8-a, nai cui sa-i dai mita! Peste partea cu numele se lipeste eticheta peste care semneaza si stampileaza scoala dupa care aceasta primeste un numar si este trimisa la un liceu, n-ai cum sa vezi rezultatele sau sa iti puncteze mai mult profesorii pentru ca nu te cunosc si nici tu pe ei (in cazut tau fata pe profi) deci e practic imposibil de copiat doar daca nu isi face un semn spre exemplu cuvantul 3 de pe randul 4 il scrie mai inclinat dar atunci se considera semn si se trece 1! Si examenul este evaluat de catre 2 profesori diferiti si cred de la scoli diferite si nu isi vad unul altuia nota, si in caz ca nu-i convine note se face contestatie in urma caruia un alt profesor corecteaza si aceea e nota finala chiar daca e mai mica sau mai mare decat media celor 2! Nu-ti fa griji nu cred ca are bani sa mituiasca toti profesorii care corecteaza...Si poate ia 8 pentru ca face meditatii separat de scoala...

| EVA9443 a răspuns (pentru xXxRadu):

Nu la scoala mea e altfel, crede-ma e o proasta ca nu stie tabla inmultirii.

| xXxRadu a răspuns (pentru EVA9443):

Dar tot examenele nu profesorii vostri le corecteaza...In simularile de examen cat a luat?

| xDyaDya a răspuns:

Niciodata sa nu te gandesti sa nu mai inveti. E cea mai mare greseala pe care o poti face. Nu conteaza, pot avea o mie de 10, daca sunt luati pe mita nu le ajuta la nimic.Invata mai departe ca atunci vei ajunge departe.
Multa bafta, nu te descuraja! :*

| Albert_Bogdan_Ciobotaru_1992 a răspuns:

Cunostintele conteaza, ceea ce ai invatat tu, banii ei, prea putin conteaza, sunt ca pleava in vant, nu te descuraja, mergi mai departe si nu te uita nici in stanga nici in dreapta, nu conteaza nimeni altcineva decat persoana ta si scopul tau...