| smooky a întrebat:

Deci... aveam parul de 15 centimetri si dintr-o prostie m-am dus la coafor sa ma tund in scari (credeam ca se aseaza mai bine). Nu mi-a placut cum mi s-a asezat si... m-am dus la frizerie si m-a tuns cu numarul 6 (masina de tuns).
Intrebarea acum vine laughing...eu aveam parul ondulat si am auzit ca daca ma tund scurt creste drept. E adevarat? De exemplu varul meu era tot cret si cand s-a tuns scurt scurt (avea 4 ani) i-a crescut drept. Exista sanse sa imi creasca si mie drept? (daca da atunci e bucuria mea laughing )

5 răspunsuri:
| Veve :X a răspuns:

Of of! pai si eu eram creata creata cand eram micuta si m`a tuns mama scurt si nu-l mai am asa frustrated dar mai am umpicut de natural :X la varfuribatting eyelashes deci si tu vei mai avea natural in el dar nu cred ca va mai fii foarte ondulat dar sa stii ca unt cazuri in care parul poate sa creasca din nou ondulat dar depinde foarte mult cat de ondulat era ininte de a ti`l taia.

PS: o sa-ti para tie rau cand vei avea parul drept fiindca cei care au parul drept il vor ondulat si invers iar apoi le pare rau. fii atent ce`ti dorestiwinking

| cami_5314 a răspuns:

Parul este ondulat datorita faptului ca firul de par nu este perfect rotund in sectiune transversala. Cu cat firul de par are o forma mai aplatizata cu atat el face mai multe bucle si este mai cret. Cum este firul de par in sectiune (mai rotund sau mai aplatizat ), nu poti sa alegi, si nu poti sa schimbi prin o tunsoare. De exemplu, parul pubian este foarte aplatizat ( http://lh6.ggpht.com/......h/pbX5.jpg ), este asa pentru ca asa creste el din radacina lui. Daca logica ta ar fi corecta ar insemna ca daca te tunzi/razi pubian, ar trebui sa creasca inapoi drept. :)) Lucru care nu e posibil. Uite aici un link cu sectiuni prin parul diferitelor rase de oameni http://lh6.ggpht.com/......thumb2.jpg Observa te rog faptul ca la asiatici (parul drept), sectiunea este foarte rotunda, la africani este mai aplatizata. Nu pot sa explic prea bine principiul dupa care firul de par formeaza buclele dar este documentat si tine de fizica. (forma rotunda este mai stabila si astfel parul sta drept).
pa pa

| rebb a răspuns:

Daca iti tunzi parul scurt nu o sa creasca neaparat drept.De exemplu eu am parul cret si cand eram mica (vreo 3 ani) aveam parul tuns scurt de tot(zici ca eram afrolaughing ) si tot cret a crescut pana in prezent.Eu zic ca o sa-ti creasca la fel. Daca vrei sa ai parul putin mai drept, sa nu te mai tunzi in scari in niciun caz! Parul cret/ondulat se tunde in scari ca sa aiba o forma mai frumoasa, dar ii ofera mai multa ondulare, ca sa zic asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viseaza in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred pentru. ca eu em fost tunsa periuta si mi-a crescut tot ondulat!
sorry!