| juniper a întrebat:

Deci chestia vine cam: am doua prietene foarte bune, pe una am cunoscut-o in clasa a 9a, pe cealalta o stiu dintr-a 5a. Suntem un fel de grup de prieteni cu inca 3 baieti, una din noi (P1) a trecut printr-un fel de "despartire", prietenul ei doar a fost cu ea ca sa-i treaca lui despartirea de alta. Ea e genul de fata care traieste in fanteziile ei, e visatoare si orgolioasa. In fine, cealalta prietena buna a mea (P2) este cea mai apropiata de mine, pot sa vorbesc cu ea despre absolut orice, ei ii placea de baiatul din grupul nostru, dar el nu avea sentimente pentru ea, este genul de baiat tandru si gentleman. Ea i-a spus intr-a 10a ca il place, dar el a refuzat-o incetisor, dupa aceea toata chestia dintre ei a devenit ciudata, o ignora, iar ea incerca doar sa-i fie amica lui, se intampla si in ziua de azi, acum el vorbeste cu ea si nu mai e ciudata situatia dintre ei, el este interesat de o fata din orasul lui (sta altundeva), dar fata respectiva nu este.
In fine, eu il placeam pe baiatul din grupul nostru, e un pic mai "big-boned", ca un ursulet, am avut sentimente pentru el, dar vad ca el nu era genul meu dupa un timp, cand a inceput sa stea cu amica cealalta (P1), ei rad impreuna, mereu zambeste in preajma ei, o imbratiseaza, s-ar putea sa aiba sentimente pentru ea (dupa parerea mea), dar ea nu. In schimb P2 are inca sentimente pentru baiatul tandru si linistit din grup, dar el ii cam acorda intr-un fel mai multa atentie lui P1, dar ea nu il vede asa. Stiti, in clasa a 7a era cam fitoasa, iar acum iar a redevenit asa, isi petrece timpul numai cu cei 2 baieti, iar pe noi 2 ne lasa balta, iar cand i-am zis de chestia asta, a zis "Nu-i adevarat", e FOARTE orgolioasa si mandra, e genul care vrea atentie de la toti si nu mai sta cu tine cand nu-i convine ceva, acum cateva zile era suparata de la o nota stupida, iar cand P2 s-a dus la ea sa o imbratiseze, pur si simplu a alungat-o de langa ea, dar in schimb pe baiatul-ursulet l-a lasat sa o imbratiseze (putine gelozie am avut acolo).
Astazi ne-am jucat in zapada dupa ore, pe mine m-a luat in brate pentru o clipa ursuletul si m-a pus in zapada, dar asa cum fac mirii cu miresele, probabil mi-a placut si fiindca nu mi-a mai acordat niciodata atentie un baiat, cat sa mai ia pe sus in brate, dar mi-a placut, iar baiatului tandru ii era frig la maini, ca n-avea manusi, iar P2 a vrut sa-i dea manusile ei, dar el se uita ca mata in calendar si era oarecum rece, dupa spusele ei (am vazut si eu faza), nu stiu care era problema lui daca ea era doar draguta cu el.
Imi spuneti si mie cam ce ar trebui sa facem noi 2 (eu si cu P2), din moment ce P1 a inceput sa redevina un pic fitoasa, plus ca eu si P2 am facut un pariu ca o sa-i sarutam pe cei 2 baieti la sfarsit de an (pe obraz), dar cum sa fac eu asta cand ursuletul ii acorda atentie numai lui P1, iar baiatul tandru nu prea ii acorda atentie prietenei mele cele mai bune P2?
Spuneti-mi si mie ce sa fac? Ati trecut prin asa ceva? Si sper ca nu v-am derutat... prea mult, am incercat sa o scurtez cat am putut.

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Aveti un grup de prieteni dragut.Se pare ca se vor naste ceva idile de aici,dar fiind la o varsta cand sentimentele si aprecierile sunt putin mai,, oscilante,, lucrurile se vor,, alege,, singure.In timp.