| notsurewhoiam a întrebat:

Deci faza e urmatoarea: sunt in clasa a 9a si am 14 ani jumate dar toti colegii si prietenii mei au sau urmeaza sa faca 16 ani. Dupa parerea mea la varsta asta nu trebuie sa "schimbi" prea des iubitii dar dupa noua moda se pare ca pana la 14 ai avut vreo 10 "iubiti". Eu nu am vut niciodata un prieten pentru ca nu am gasit persoana potrivita. Vreau ca de primul iubit sa fiu indragostita si nu sa stau cu el doar pentru ca imi zice nu stiu cie ca ne sta bine.Desi as fi putut avea ocazia sa am iubiti pentru ca m-au intrebat destui baieti i-am refuzat pe toti pentru ca de niciunul nu eram indragostita. Dar dupa noua moda se pare ca toti din jurul meu sunt intr-o relatie si ma indoiesc ca din dragoste pentru ca la fiecare saptamana se schimba perechea, dar oricum nu ma simt bine sa ii vad pe toti din jurul meu impreuna si eu tot singura.Cand sunt cu prietenele mele vorbesc doar despre iubitii lor si ma simt penibil.Baietii cu care am vorbit pana acum si care au reusit sa trezeasca cev fluturasi in stomac dar doar pe o perioada scurta de timp erau genul de baieti care nu e multumesc cu una si dadeau copy paste la conversatiile cu care le aveau cu mine si la alte fete. Poate pentru ca toti din jurul meu sunt mai mari ca mine ma face sa gandesc ca ei dar nu stiu ce sa fac sa ma simt mai bine. Aveti niste sfaturi? V-as fi recunoscatoare.

9 răspunsuri:
| Bogdan01234 a răspuns:

Sfaturi. pai din punctul meu de vedere este foarte simplu si iti raspund cu o intrebare. De ce iti pasa tie ce fac ceilalti si cum este moda acum? nu sunt cu multi ani mai mare ca si tine, deci fac parte din aceeasi generatie si sincer, ca si baiat pe mine unul ma scarbeste chestia asta. de a schimba prietenii mai des ca si hainele. pentru ca la un moment dat se va pierde toata satisfactia aceea de a avea prieten sau prietena pentru ca o iubesti sau simti ceva pentru ea intr-adevar. Felul in care gandesti tu sincer, este foarte rar, si respect pentru tine ca gandesti asa in ziua de astazi. asteapta sincer. asteapta pana vei gasi baiatul care sa te merite pentru ca felul in care gandesti esti pur si simplu minunat si cel care te va merita va fi in stare si sa te faca sa te indragostesti de el si nu doar pentru scurt timp. nu conteaza despre ce vorbesc prietenele tale. daca au o problema cu tine spune-le simplu ca este treaba ta ce faci si la urma urmei este viata ta si sunt sentimentele tale in joc nu ale lor. fa ceea ce simti tu ca este bine si ceea ce te face pe tine fericita nu ce spun sau cred altii. Cand vine vorba de sentimente, de ceea ce simtim noi, moda nu ar trebui sa reprezinte nimic. fi tu si fa ceea ce simti. este cel mai bine.

| CrazyTeenager a răspuns:

Ai 14 ani, prietenul / iubitul nu il alegi, se intampla de la sine, doar sa stii sa dai curs oportunitatilor, Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in gura, nu te lua dupa toata lumea, fii tu insuti si cand gasesti pe cineva pe placul tau, din punctul tau de vedere, atunci sa fii cu el, la varsta asta nu e cazul experimentarii sexuale, mai ai 4 ani, bucurate de perioada adolescentei happy.

| itscloudyoutside a răspuns:

Eu zic să rămâi aşa singură cum eşti, până când vei găsi un băiat potrivit. Până atunci, nu e nevoie să te simţi singură sau geloasă pe celelalte fete, pentru că nu trebuie să ai un prieten ca să fi fericită. Eu am avut un singur prieten, şi m-am învăţat minte. Am tras concluzia că mi-e mult mai bine single, şi mă doare fix la patină de piţipoancele care se laudă ca nu ştiu la ce film le-a dus "iubi". Nu văd ce rost are să ai un prieten doar ca să te lauzi puţin, să ieşi cu el de vreo 3 ori la un suc, să-i tragi câteva mozoale în PUBLIC (evident, că doar aşa se face, să vadă lumea), şi apoi pa, cauţi altul. Crede-mă că e mult mai bine să fi singură, aşa nu ai nicio grijă în plus pe cap, că oricum noi, adolescenţii de azi, avem destule.

Oricum, foarte bine că nu eşti ca şi majoritatea fetelor de azi. Ele nu se gândesc că ceilalţi o le vadă ca pe nişte să nu zic ce dacă schimbă iubiţii ca pe ciorapi.

| notsurewhoiam explică:

Scuzati lipsa literelor dar nu imi merge prea bine tastaturahee hee

| grgdlk a răspuns:

Tenumeri printre putinele fete care gandesc frumos, esti inca mica, dar cunosc fete mei micute ca tine cu vreun an care deja au facut sex cu mai multi baietei de peste 20 de ani
eu zic ca e bine cum gandesti tu si sa ti faci un prieten atunci cand simti cu ca baiatu respectiv e cel cu care te simti bine si care te merita, chiar daca de multe ori o sa te inseli macar e bine ca tu vrei sa stai cu un baiat despre care tu crezi ca merita, bravo tie tine o tot asa macar pana pe la 18 ani, o sa ti fie bine asa ai sa vezi, in timp ce fetele de care zici tu ca au schimbat deja 10 prieteni pana la 14 ani or sa aiba numai de suferit din cauza vorbelor rautacioase spuse despre ele, in schimb tu o sa fii laudata, intre baieti ca intre fete o sa fii vorbita numai de rau din ciudawinking
bafta! Oftica-le pe toate ca nu esti ca ele

| grgdlk a răspuns (pentru grgdlk):

Am citit ce au scris ceilalti dupa ce am scris eu, si vad ca deja esti laudata si de altii nu doar de mine, deci am dreptate, si asta ar trebui sa te faca sa te simti mandra si sa continui asa in continuare

| DDi a răspuns:

Daca prietenele tale vorbesc doar despre prietenii lor, ele sunt aiurea nu tu! Adica exista si lucruri mai interesante laughing. O sa gasesti pe cineva perfect, ai doar rabdare. Si nu toata lumea crede ca trebuie sa ai 10 iubiti pana la 14 ani(la mine in liceu esti considerata superficiala daca gandesti asa).

| Selene1 a răspuns:

Ok.Deci happy. Nu cred ca la varsta ta ar trebui sa te gandesti deja la"dragoste"si la "prince charming" daca intelegi ce vreau sa spunwinking.De obicei in perioada asta a varstei, se cauta mai multe variante pentru posibila "dragoste adevarata".Dar pentru al intalni trebuie mai intai sa iti faci o idee despre cel care ti se potriveste tie mai bine.Cel cu care te simti confortabil.Ce defecte poti accepta si cele pe care nu le poti accepta. Felul in care se comporta si ceea ce face.Nush daca m-am facut inteleasa,insa parerea mea este ca nu ar trebui sa te limitezi la acesta fixatie pe care mi se pare ca o ai, "dragostea".Nu ma intelege gresit.E ok daca nu simteai nici un fel de atractie pentru cei care au vrut sa fie cu tine.E PERFECT NORMAL, mai ales daca nu aratau asa cum ai vrut tu.winking. Insa ar trebui sa iti maresti orizonturile. Experimenteaza si apoi alege o persoana care sa merite dragostea ta, iar in aces mod poti evita sa fii ranita big grin.Cat despre faptul ca nu te simti bine cu prietenii tai, incearca sa nu bagi in seama lucruile care te deranjeaza la ei.In fond e viata lor si fac ceea ce vor cu ea.Tu esti tu si ar trebui sa te simti bine cu ceea ce esti fara sa fii influenta de cei din jurul tau.Succes :*

| Andra1188 a răspuns:

Te apreciez foarte mult deoarece nu multe fete gandesc ca si tine.Nu trebuie sa iti pese de parerea celorlalti. Toate la timpul lor, daca iti place de un baiat si vrei sa fi cu el spune-i.Nu trebuie sa te simti prost ca nu ai avut pana acum un iubit, e in avantajul tau deoarece atunci cand vei avea unul o sa te bucuri din plin de fiecare moment iar pe acela trebuie sa il placi cu adevarat, sa simti lucruri frumose pentru el.Te sfatuiesc sa nu te grabesti deoarece dragostea este cel mai frumos lucru dar cateodata te face sa suferi.