| zinalk a întrebat:

Dupa ce mi-am scos gipsul, mana e umflata și doare la încheietură. Ce pot sa fac ca sa nu ma mai doara?

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Draga de tine ce necaz pe tine.Ce sa iti recomand, repaus cit mai mult si lasa natura sa lucreze.Mai tarziu dupa ce se va dezumfla (umflarea este reactia organismului la o trauma) cauta si zilnic sa faci miscari sau apelezi si la gimnastica medicala de este cazul unei anchilozari sau limitari a miscari naturale a incheieturi maini, momentan lasa s treaca timp si natura am mai spus lucraza esti tanara si in cateva luni totul va fi ok.Nu exagera acum cu caratul greutatilor sau cu miscari violente inutile daca practici cumva un sport mai ales. Durerea o mai alini cu comprese cu batiste ude si stoarse si apoi congelate in congelatorul frigiderului tau, o infasori peste locul dureros, nu exagera totusi.Sanatate.