| zinalk a întrebat:

Dupa ce mi-am scos gipsul, mana e umflata și doare la încheietură. Ce pot sa fac ca sa nu ma mai doara!?

2 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Este normal sa doara deoarece mina in ghips nu a fost pusa de florile marului,a suferit un traumatism,poate este si mai galbuie unde a fost lovita. Fastum gel,ben gay,unguent cu diclofenac, gaz daca ai.si pui mina si o freci.O sa zici ca doare rabda si o sa vezi ca incet incet da inapoi. Exercitii? trebuia sa specifici unde ai avut ruptura,poate luxatie, poate intindere. Recomandat dupa ce scoti gipsul o radiografie sa nu fie oasele prinse prost daca a fost rupta, daca da ai dat de mare necaz

| Bomb0nika a răspuns:

Depinde de cit timp ai stat in ghips. Daca mai mult de o luna aceasta inseamna ca nu ai miscat-o mult timp si muschii au amortit.
Un sfat:fa exercitii si masaj la mana!