| zinalk a întrebat:

Dupa ce mi-am scos gipsul, mana e umflata și doare la încheietură. Ce pot sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| hiphopgirl a răspuns:

Intai incearca sa pai comprese cu apa rece sa se dezumfle daca este umflata incearca apoi rivanol daca nu merge nici cum du-te la doctorul care tia pus ghipsul ii spui ce dureri ai apoi poate nu tia fixat ghipsul poate o sa trebuie o operatie fara taietura sa til regleze doar apoi o sa mai porti ghipsul bafta

| midnight a răspuns:

Stai linistita asa a fost si mana mea. ca sa nu mai zic ca ma si doare ocazional.stai vreo 2 saptamani puneti comprese cu musetel, si daca vezi ca tot nu-ti revine, mergi la doctor. mie vi-a revenit in 1 saptamana dar poate la tine a fost mai grav

| MG4Life a răspuns:

Du-te inapoi la doctor si spune-i ca nu a facut treaba buna, sa ti-l mai tina putin in ghips, sau eventual o sa revina la forma mainii normala, dar am avut mana de 2 ori rupta, si nu mi s-a intamplat asa ceva, du-te la doctor cel mai bine!

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru MG4Life):

Nu te mai lua dupa " doctorul " asta plin de diplome. Mana e asa datorita faptului ca nu a fost folosita in tot acel timp. Dupa o perioada va reveni la normal. Si pentru durere ceea ce trebuie sa faci tu este recuperare. Ce credeai, ca dai ghipsu jos si o sa spargi ziduri cu mana?

| xXx_6966 a răspuns:

Masaj cu spirt.si sa tii mina in apa calda cu sare de mare(saria o gasesti in farmacie) si nu in ultimul timp rabdarea. Funda?