| Ionut231312 a întrebat:

Este adevarat ca nu mai ai nevoie sa-ti faci abonament ca elev, ca daca circuli cu carnetul dupa tine ai gratuitate? Sunt clasa a 12-a si vreau sa stiu daca va fi nevoie sa-mi fac abonament pentru cele doua saptamani in care ne vom pregati pentru bacalaureat.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Eu nu am auzit să ai gratuitate datorită carnetului ci să beneficiezi de o reducere.
Ar trebui să întrebi pe cineva care știe sigur.

| Ionut231312 explică (pentru Andreeush):

A spus tanti Raluca Turcan, dar nu a spus si de cand se pune in aplicare: "Procedura va fi simplă: elevul va merge cu carnetul de elev la transportator – i se va elibera un document de călătorie și transportatorul va păstra cotorul. Elevul va preda cealaltă jumătate a documentului la școală. Școala va da lista cu aceste documente autorităților publice locale, care vor vira banii direct transportatorilor. Elevii nu vor plăti nimic. Vor circula doar pe bază de carnet."