| Giulia97Anna a întrebat:

Eu sunt nascuta in Dobrogea, inseamna ca sunt dobrogeanca? Spun asta pentru ca eu am radacini moldovene si cateva muntene.Pai bunicii mei din partea tatalui sunt din Moldova aman2.Iar din partea mamei,doar bunica este din Moldova, bunicul fiind din Muntenia.Deci mai conteaza unde te nasti? Mama mea ne spune mie si surorii mele dobrogene cu sange de moldovence.Deci cum este pana la urma? Sa ma dumireasca si pe mine cineva!

Răspuns Câştigător
| Sakhni_Eduard_1998 a răspuns:

Pai atunci...nu as vrea sa fiu profitor dar poti sa declari raspunsul meu catigator? P.S. Sper ca nu te superi ca iti dau add

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Locul nașterii vorbește despre tine, rădăcinile arborelui genealogic îți spune trecutul.
Pa, pa.

| DakotaRoyse a răspuns:

Din punctul ăsta de vedere cred că mai mult contează în ce mediu ai fost crescută, dar dat fiind faptul că rudele tale sunt de prin mai multe părţi eşti doar româncă şi atât laughing Nu cred că te poţi numi cumva anume în cazul ăsta.

| Giulia97Anna explică (pentru DakotaRoyse):

Cred ca ai dreptate.

| onasis1961 a răspuns:

Sunte-ţi Dobrogence cu rădăcini moldavo-muntene!

| Sakhni_Eduard_1998 a răspuns:

Pai atata timp cat esti romanca nu mai conteaza unde te nasti fie Moldova, Dobrogea sau restul. Daca luam Moldova drept o alta tara(desi nu e) atunci esti practic Moldoveanca. Daca le luam pe toate impreuna atunci esti Dobrogeanca.Eu sunt nascut in Oltenia si stau in Bucuresti dar eu zic ca sunt roman nu bucurestean sau oltean(desi uneori cant:''M-a facut mama oltean.''). Sper ca te-am ajutat.winking

| Giulia97Anna explică (pentru Sakhni_Eduard_1998):

laughing Stiu si eu melodia "M-a facut mama oltean".Si da m-ai ajutat, si eu cateodata mai vorbesc cu putin accent moldovenesc.

| Giulia97Anna explică (pentru Sakhni_Eduard_1998):

Nu, nu ma supar deloc.

| Sakhni_Eduard_1998 a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Pai atunci...nu as vrea sa fiu profitor dar poti sa declari raspunsul meu catigator? P.S. Sper ca nu te superi ca iti dau add