| NoName0011 a întrebat:

Eu una nu mai inteleg, dati si voi cu parearea.
de 3-4 ani cele mai bune prietene, vorbeam despre toate, totul stiam una de alta.
De la un timp cica ii suparata nu vrea sa zica de ce dar eu cam aproximativ 4 luni nu am mai intrat pe messenger, tel nu am vorbit.*(prietenia nu consta in messenger si telefon asta am spus, a fost totul bine)dar la, scoala, tot timpu vorbim ne intelegn bine.
Am avut o cearta motivul nu il stim, a trecut dupa cateva minute.
Acuma tot ea incepe.
La fel ca si prima cearta(motiv de cearta nu avem) fara motiv, banal.
Totul pornind de la ea.
Cand suntem in clasa cearta trece, cum intru un pic pe mess dau buzz ceva incepem sa vorbim de parca nu suntem prietene.
Deci pana la urma asta mai numiti prietenie? Cauta cearta din ce motive?

Daca nu mai vrem sa fim prietena sa ne spunem in fata ( a spus ca nu are legatura cu asta) dar cu ce?, mai zic daca eram pustoaice de 13-14 ani. Dar asa?

Totusi dativa cu pareri ce spuneti sa mai pastrez prietenia cu ea sau nu?( de barfe de altceva nu este vorba, cearta, mai distante ca inainte). Nu mi-ar fi usor sa renunt la prietenia ei, consta in amandoua daca continuam sau nu.
Daca ea nu mai vrea, nu are rost sa insist!

Răspuns Câştigător
| Andra2503 a răspuns:

Pai ar fi bine sa o intrebi care este cauza. fiindca asa o sa ai o clipa de imaturitate si o sa reactionezi ca si ea. poate pe mess nu vrea sa-ti raspunda din alte motive stiu eu vb cu altcineva sau ceva de genu; asa mi se intampla si mie cand imi da cineva buzz ma intreaba c fac imi spune tot felul de chestii neinteresante ma enervez
dar la scoala ne intelegem ft bine. deci cauza poate fi alta

4 răspunsuri:
| HBK a răspuns:

Pai vorbeste cu ea clar si deschis fara retineri, asa veti stii amandoua sigur ce aveti de facut pe mai departe.Mai bine, evita messu' si petreceti-va mai mult timp impreuna la plimbari, iesiri in oras, relatia va fi mai solida, fiind amandoua impreuna la bine si la rau.

| Anda_5509 a răspuns:

Asa am patit si eu, ceva asemanator, ne cunoastem de 13 ani, pana acum un an tot era oke, pana mi am cam dat eu seama ca se foloseste de mine.Incet incet mi am pierdut increderea in ea, greu capeti incredere si repede o pierzi. Vorbeam despre orice lucru, orice, ne povesteam tot, dar s a schimbat, si a luat aere de liceu, la inceput mi a fost greu sa renunt asa din prima la o prietenie de o viata, dar incet incet am reusit.Suntem in aceeasi clasa, de cateva zile nici macar "buna "nu ne mai zicem.Si asa o sa ramana. O sa si dea seama cu timpu ca nu a stiut sa aprecieze adevaratii prieteni.In Nici eu nu sunt usa de biserica, dar...

Daca tu ai incredere in acea fata, si stii ca iti este prietena in adevaratul sens al cuvantului, si cand ti e bine si cand ti e rau, lupta pentru prietenia asta. Daca nu...adio.o sa si dea seama tarziu ce a pierdut.

| multimoak a răspuns:

Mda...
Stilul clasic de obisnuinta!
Va cunoasteti atat de bine si stiti atat de multe despre voi incat fara sa va dati seama tanjiti dupa ceva nou, certurile vin din monotonie, rutina etc.
Te sfatuiesc sa-ti faci bagajul tau si-al prietenei tale si plecati undeva amandoua intr-un week end. Vizitati ceva ce va place, faceti un foc de tabara, gratar, petreceti-va timpul in alt loc(unul mai special, care va place voua) si asa va veti distra, veti uita de rutina zilnica, veti avea amintiri frumoase si veti avea ce discuta pe mes. Amintiri din week end.Si de ce nu, planuri pentru urmatorul week-end. Ocupati-va timpul cu ceva, impreuna...

| Osiris_2309 a răspuns:

Poate ca, chiar nu este cea mai buna prietena si nu are curajul sa recunoasca asta, cautand cearta din orice.