| anonim_4396 a întrebat:

Funda! Am 14 ani și vreau să mă mut din casa părinților.Mă simt foarte rău și simt că a locui cu ei mă împiedică din a mă dezvolta, nu mai suport să stau aici. vreau niște sfaturi cum aș putea face rost de bani, unde aș putea sta, etc.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai acolo unde esti si lasa fitele. Ca nu stii cum este viata pe spatele tau. Toti va credeti buricul pamantului si vreti sa nu depindeti deloc de parinti. O vei face cand vei avea o meserie sau te vei putea intretine singur, dupa ce vei creste mare. Pana atunci sa le fii recunoscator ca te-au adus pe lume si te ingrijesc asa cum pot ei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci si tu ce face restul polulatiei. Te angajezi, iti inchiriezi apartament si zilnic ai grija facturilor si a zilei de maine. Sa vezi atunci cum te dezvolti. Mai ales ca o sa trebuiasca sa muncesti undev neclificat sa timp de scoala pauza

| Freya1 a răspuns:

Doar de la 16 ani vei putea sa muncesti part time sa strangi bani si doar de la 18 te vei putea muta, asa ca nu prea ai ce sa faci.

| anamariarot a răspuns:

Dacă simți tu că nu rezonezi cu ei și aveți viziuni diferite, le poți explica punctele tale de vedere, poți încerca să-i faci să te înțeleagă. Încearcă totuși să le evaluezi spusele, pentru că e foarte posibil să aibă dreptate, chiar dacă în momentul de față ești răzvrătit.
Toată „tevatura" asta te face să evoluezi, atât timp cât știi cum să gestionezi situația și atât timp cât știi să vezi partea plină a paharului. Viața nu e plină doar de experiențe pozitive; din cele negative înveți cel mai mult. Inteligența emoțională e extrem de importantă în absolut orice moment.
Totuși, sunt curioasă: cum te împiedică părinții să evoluezi?