| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va spun ca imi urasc viata, nu o mai suport, am 18 ani, nu am parinti cu bani, simt si eu nevoia sa imi cumpar haine, sa fiu si eu normal... peste un an dau ar trebui sa dau bacul dar cu matea stau praf. imi trebuiesc meditatii si nu am bani, eu sunt mai familist si vreau o casa in care sa pot locui cu femeia pe care o sa o iau. am o casa modesta dar nu imi place din cauza alor mei..nu ma simt bine deloc in ea. ce sa va mai spun. cu familia nu ma inteleg deloc. am un tata care e foarte rece si dispus sa faca orice doar pentru el,ma gandesc doar unde se indreapta viata mea, acum am si o prietena si o iubesc nespus, iar eu trebuie sa imi petrec vara asta in straini pentru a putea fi si eu cat de cat fericit material. si gandul asta ma omoara pentru ca imi e ca o pierd sad nu ma consider nici frumos, nici nu imi place cum arat, uneori jur ca imi vine sa termin de tot cu viata asta, ma uit la toti, au o viata asa de fericita si o duc asa de bine. in timp ce eu stau numai pe ganduri si ma intreb incotr o sa o iau... simt ca nu mai am nici o putere, imi vine sa renunt de tot, nu gasesc nici o scapare si simt nevoia sa va cer niste sfaturi. daca am scris gresit imi cer scuze. dar e alta seara in care nu am chef de nimic
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Spui ca iti urasti viata pentru ca ai o casa modesta, ca nu-ti permiti haine si ca nu te intelegi cu ai tai.
Fa un exercitiu si gandeste-te daca ti-ai fi urat viata intr-una din situatiile:
- nu ii ai pe "ai tai", esti orfan institutionalizat, abuzat, flamand. Cred ca nu ti-ai fi urat viata, ai fi luptat sa rezisti, sa cresti, sa iesi din sistem si sa incepi sa traiesti.
- nu ai avea o casa modesta, nu ai avea deloc o casa, ai trai cu sau fara familia ta pe unde ati apuca.
- ai avea o casa frumoasa, bani, haine in trend dar nu le-ai putea purta pentru ca esti bolnav, iti petreci timpul prin spitale sau acasa in pat. Ai lupta si in situatiile astea, pentru ca asa suntem croiti: sa nu renuntam.
Asa ca lasa ura si disperarea, gandeste-te ca altora le este infinit mai greu, gandeste-te ca e doar o perioada din viata ta care o sa treaca. Depinde de tine cum o sa fie in continuare, dar cu atitudinea asta o sa fie greu...

9 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Poti urma niste cursuri de ospatar-bucatar si astfel iti vei castiga singur banii.

| powergirl a răspuns:

Si eu pot spune acelasi lucru nu am varsta ta am mai mult cu aproape 10 ani am doi copii si nu am casa mea nu am sa le cumpar copiilor prea multe si mancare strictul necesar atat haine mie nu stiu de cand nu mi-am luat Dar nu ma plang incerc sa razbat cum pot eu sotul si copii ne descurcam cum putem Dar nu dam in disperare ca ne bucuram ca avem in acoperis deasupra capului si mie mi-ar placea sa stau Doar eu si copii cu sotul sa facem ce vrem noi nu ce vor altii Dar asta e traim cu speranta aia moare ultima. Tu ai viitorul in fata poti sa inveti sa ai nota mare la bac sa te realizezi sa fii ce vrei tu sa castigi bani sa ai o pregatire scolara buna cat despre iubire daca ca fi sa fie a ta pe veci va fi te va sustine si daca nu vei fi langa ea 24 din 24. Iar daca nu e sa fie a ta la prima problema va pleca si tot singur vei fi si daca 24 din 24 vei fi langa ea. Iubirea adevarata trece prin bune si rele nu numai bune.

| RAY a răspuns:

La 18 ani ai ganduri mari, nu gandi asa dramatic, poti face n curs si apoi sasi cauti de lucru, acuma cu hainele nu ai nevoie de o avere desigur daca nu ai pretenti exagerate, ai rabdare si fa totul cu cap si gandeste si de 5 ori inainte sa faci ceva si nu isi pierde speranta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Te-ai gandit ca asa se nasc titanii?

| WaterDrop a răspuns:

Toti sunt fericiti? Cred ca nu te uiti cum trebuie happy Tu probabil esti mai fericit ca ei pentru ca esti la prima iubire pe care ei probabil au uitat`o demult. Daca cineva iti zambeste nu inseamna ca este neaparat fericit, insa nu vrea sa vezi TU cat de nefericit este.
Cauta ceva de lucru mai aproape de casa pana termini liceul si in felul acesta vei putea fi aproape si de prietena, care apropo, daca tine la tine cu adevarat nu o vei pierde in doar 3 luni, te va astepta.
Sa stii ca sunt oameni mai nefericiti decat tine.Tie tot ce iti trebuie este un plan bine organizat, legat de ceea ce vei face in viata, si sa termini macar liceul.Deci nu te mai ingrijora atata si pune osul la treaba, va fi mai usor cu timpul.

| skyrim2 a răspuns (pentru WaterDrop):

Da, dar uite..acum ca eram fericit si eu, a intervenit unchimuio si i a zis tatalui fetei cu care sunt numai lucruri rele de mine si acum nu o mai lasa si o cearta. arata.mi si mie ce e frumos la viata asta? ce sa mai gasesc frumos?

| WaterDrop a răspuns (pentru skyrim2):

Pai si tu lasi un lucru atat de marunt sa te opreasca? Faptul ca a vorbit cineva urat de tine? Mai ales daca ea te cunoaste cine esti si ce poti cu adevarat, cu siguranta va ignora aceste lucruri.Cum spuneam, nu ai nici o problema care sa nu poata fi rezolvata cu putina vointa.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Cum a spus DoarBogdan, pe viitor cel mai sigur vei deveni un om mult mai puternic decat cei pe care ii crezi fericiţi şi că o duc ei bine,

| Iwannabesmart a răspuns:

Nu toti duc o viata fericita.De exemplu, asa pot zice altii despre tine, care au cu adevarat probleme.Acum, daca familia ta este modesta nu trebuie sa o urasti, fac tot posibilul sa te creasca. Tatal tau este rece, dar poate mereu se gandeste ce sa faca sa castige bani.Nu ai bani de meditatii, cauta pe net si fa exercitii, cauta lectii explicate pe youtube...si daca parintii fetei nu o lasa cu tine, asta este! Nu e singura fata din lume, chiar daca o iubesti si o consideri unica sau o poti cauta si ii poti explica ca nu stau asa lucrurile.Accepta-ti viata asa cum este si lasa gandurile...si sinuciderea.