| HinataYuno a întrebat:

FundaVOT! Orice sfat sau idee ma poate ajuta.Am nevoie de cat mai multe idei sa imi conving parintii! De revelion este ziua mea si nu mai vreau sa mi-o tin singura, implinesc 16 ani si deja m-am saturat sa mi-o tin singura. Anul asta mi s-au ivit foarte multe ocazii: cu colegii sau prietenii. Dar mama spune asa "Trebuie sa vorbesc cu parintii lor.". Am vorbit cu colegii mei si niciunul nu mai pateste asta, ma simt asa de stajenita. Vreau sa fiu si eu macar o data fericita si sa ma distez:atat de revelion, cat si de ziua de nastere. As face orice sa imi pot tine revelionul cu prietenii... imi vine sa plang doar gandindu-ma ca iar va trebui sa stau singura acasa, si mai ales ca am atatea ocazi. Mentionez ca sunt clasa a X-a, daca are vreo importanta.

Răspuns Câştigător
| sappy a răspuns:

Nu dispera, exista solutii, ai o varsta la care poti sa ai responsabilitati si sa ai grija de tine. Poti vorbi cu parintii tai si sa le explici situatia sigur vor intelege(sper) si sa le vorbesti despre prietenii/colegii si sa le spui ca nu au de ce sa-si faca griji, le spui ca o sa-i anunti cand ajungi si ca nu vei face nimic deplasat(betie)! Demonstreaza-le ca poti fi responsabila si ca ei pot avea incredere in tine!

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

16 ani e varsta destul de periculoasa!
Unde anume vrei sa faci revenionul? La voi acasa?
Daca parintii tai vor sa vorbeasca cu parintii prietenilor tai, de ce nu? Asta daca doar asta ar fi conditia.Nu ai de ce sa te simti stajenita.Fiecare parinte vrea sa-si simta copilul in singuranta.
Incearaca sa faci faci un fel de intelegere cu mama ta! O ajuti la pregatiri, faci curatenie in toata casa.
Pe de alta parte fiind reveloinul cred ca fiecare va contribui cu ceva.
Asadar accepta aceasta conditie, anume de a vorbi cu patintii prietenilor tai, ofera-i numerelede telefon, mi se pare o conditie decenta si normala.
Zii mamei tale ca asta ar fi cadoul de ziua ta!
Dar faceti curat dupa petrecere!

Si nu uita sa-i multumesti si sa-i faci o mica surpriza daca reusesti sa o convingi.

| Kara44 a răspuns:

Nimeni nu o sa vina daca este ziua ta de revelion, poate o faci pe 3 sau pe 4 ianuarie ca toata lumea sa poata veni. Cred ca parintii vor fii de acord.

| HinataYuno explică (pentru Kara44):

Vreau sa tin revelionul cu prietenii, deci imi tin si ziua... parintii mei nu sunt de acord sa imi tin revelionul cu prietenii...

| Kara44 a răspuns:

Parintii tai vor sa faca revelionul acasa sau vor sa vada artificile in parcul I.O.R.(sau in Cijmigiu etc.)?

| HinataYuno explică (pentru Kara44):

Eu stau in Timisoara. Tata e politist va lucra de noapte, iar mama fiind obsedata de biserica, probabil va fi acolo, dar pe la 2-3 se intoarce si pleaca pe la 23... deci si daca as vrea sa plec nu as avea cum. Cel mai probabil voi fi alone de revelion, din nou.

| LoveSleep a răspuns (pentru HinataYuno):

Explică-le frumos că nu vrei să stai singură de revelion, ci vrei să fii cu prietenii.