| Klaus1997 a întrebat:

Hei all big grin Am nevoie de putin ajutor...
Am fost plecat cu parinti in Italia de cand aveam 8 ani, eu acum am 17, au crezut ca e o tara mai civilizata si alea alea. Si vara asta au zis sa mergem in Romania sa ne vizitam rudele si cum nu au vandut apartamentul in care stateam in tara, am stat ceva anyway, cum am lipsit vreo 9 ani va dati seama nu mai aveam nici un prieten in cartier si mi-am umplut telefonul cu jocuri sa am ce face laughing Am ajuns in fata blocului am stat vreo 10 minute ca vaaaii doamne s-au intalnit parinti cu toata lumea si m-am pus pe scari sa ma joc laughing si pe langa mine trece o fata, atat de frumoasa mi s-a parut ca am stat pe scari pana s-a intors sa o vad laughing si s-a intors dupa vreo 2 ore si eu am stat ca idiotul pe scari sa o vad nicio data nu mi s-a intamplat asa ceva fata a venit si eu m-am uitat ca obsedatu la ea si ea a inceput sa rada si a urcat sus si am fost putin dezamagit
Cum stateam toata ziua in casa mama o cunostae me mama fetei si i-a spus sa i spuna fetei ei pe care o clara sa mearga sa mi arate in oras ceva sa nu ma mai plictisesc laughing si ea a acceptat dar cand a iesit se vedea ca nu i prea convenea situatia dar tot a mers. in momentu in care a iesit din scara cred ca m-am indragostit arata asa de bine si avea un par asa de frumosssssssss eu eram ceva wow nu pot sa cred si nu mirosea a parfum de fete s-a dat cu parfum de barbati dar mirosea atat de bine si nu sunt gay dar parca ii statea bine sa miroasa asa pana la urma ne-am imprietenit si aveam si interese comune chiar mi-a placut de ea nu stiu daca si ei dar cert e ca dupa seara aia am mai iesit si cred ca m-a dus in toate locurile tari din oras deci cred cai facea placere sa si petreaca timpul cu mine, nu? Si problema vine aici eu in vreo saptamana trebuie sa plec si cred ca nu ma voi mai intoarce decat cand voi fi destul de mare si voi veni singur sad Si eu chiar nu vreau sa plec acum crying chiar daca nu sunt impreuna cu fata asta imi place de ea si sa-mi petrec timpul cu ea si as vrea sa stau in Romania sami termin liceul aici si parintii mei daca vor sa plece inapoi in Italia ca acum sincer nu-mi pasa deloc
Cum credeti ca le-as putea spune parintilor si sa accepte decizia mea sa fie putin de acor pentru ca am si aproape 18 ani deci nu ar fi o problema...
Dati-mi un sfat cum le-as putea spune... scuze daca mai sunt greseli de scriere dar nu prea stiu bine sa scriu in romana.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Tu te-ai "aprins", la prima vedere si fara s-o cunosti---ea, nu da semne! Nu se arata interesata de persoana ta--- pare-se ca-i mai analitica, ca nu se lasa prea usor atinsa de "morbul" pasiunii oarbe, ca este mai rationala decat tine.

Pasiunea/indragosteala ta, de acum, NU este iubire!---este o simpla emotie incontrolabila, o agitatie pasagera si furtunoasa a simturilor tale.Esti ca un drogat care a pierdut contactul cu realitatea! Ce vei face daca, ramanand in Ro, constati ca ea nu este compatibila cu tine, ca nu este ceea ce ai crezut tu, ca are alte dorinte, alte obiective prioritare etc. etc.
Si apoi, in privinta scolii, transferul din Italia in Romania nu este o treaba atata de usoara--- la echivalarea studiilor, se poate intampla sa repeti o clasa sau doua in Romania! Ai impresia ca asupra ei nu va avea niciun efect faptul ca tu repeti clasa a 11-a sau ca esti la al enspelea esec la bacalaureat iar ea este deja studenta?

Asa ca, trezeste-te baiete!---"drogul" pasiunii are efect pe termen scurt.Mai ales ca ea e "'treaza"!

p.s. Iti sugerez sa pleci, sa pastrezi legatura cu ea si, in functie de evolutia relatiei, sa o inviti in Italia.Asa, in timp, ajungeti sa va cunoasteti, sa va atasati unul de altul, sa va admirati. Cele trei, cunoasterea, atasamentul si admiratia reciproca, sunt "caramizile" sentimentului (nu emotiei!) de iubire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zi tu zici ca vrei sa iti lasi balta familia doar ca ai vazut o fata frumoasa care proate nici nu te place?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai probleme mari cu "capul. sa renunti la un trai mai bun pentru o fata. doamne fereste. nici macar nu stii daca in 2 saptamani mai vorbeste cu tine. dupa te vad aici ca un deprimat ca vrei sa te omori ca fetele sunt rele. ce mentalitate ai

| 德尼莎 a răspuns:

Deci povestea ta este WOW! Pai daca ai vreo ruda care sta in apropiere le poti spune parintilor tai sa te lase la ei si sa-ti trimita bani lunar iar liceul *ultimul an* ti-l poti termina aici. Explica-le cum sta treaba, daca e nevoie zi-le ca iti vezi cauta o slujba daca e nevoie. Si in legatura cu acea fata din cate ai povestit pare ca te place dar nu e sigur... cat timp vei mai sta in Romania incearca sa o cunosti mult mai binewinking in cazul tau e dragoste la prima vedere *awee ce sweet* ^^ ar fi bine dacaai afla ca si ea te place, Dar trist daca va trebuii sa pleci. sad Good luck si incearca sa le intrii sub piele (vorba vine) parintilor tai fa-le pe plac cu tot ce vor si incearca sa-i convingi ^^

| Klaus1997 explică (pentru 德尼莎):

Nu am mai scris cum se comporta ea pentru ca lua prea mult si nimeni nu citea tot...dar si ea arata ca ma place ca doar nu umbla cu mine in fiecare seara in loc sa umble cu prieteni ei, mai ales ca in prima seara ei nu-i convenea deloc si a mers mai mult obligata de mama ei

| Rebeka88 a răspuns:

In saptamana asta in care mai esti in Romania:1. spune-i fetei ce simti si afla daca simte la fel daca da toata saptamana ajut-o pe mama ta fa treburi sa le demonstrezi ca poti 2. spune-le ca vrei sa ramai daca spun da, bravo! daca spun nu baga-le pe gat daca spun din nou nu spune-le sa stai la o ruda din zona daca tot spun nu... tine legatura cu fata aia pe internet si telefon