| Mayyyyyy a întrebat:

Hei, am 14 ani si sunt in clasa a8 a! As vrea sa va intreb ceva! Eu am o problema cu care ma confrunt de ceva timp! eu m-am hotarat ce as vrea sa devin dupa ce termin liceul si facultatea!(Domane ajuta!)As vrea sa ma fac(politista, avocata, la economie(la banca) sau profesoara de romana! despre mine pot sa spun ca am 1, 60, sunt timida, dar foarte rece cu cei din jur si exigenta cu toata lumea si in special cu mine! Materia preferata este romana! nu am prieteni deoarece pot spune ca sunt foarte ciudata nu numai eu spun asta si sunt si tocilara! Si ma iinervez foarte repede! Si sunt in zodia gemeni si sa spune ca zodia gemeni au gura mare! chiar deloc! nu vb mai deloc! s-nu-mi place sa rad deloc! nu-mi place sa ma distrez decat sa stau la pc sa scriu si sa invata! atat! si as vrea sa va intreb ce meserie mi s-ar potrivi din cele de mai sus! sau altele si de ce am nevoie de sfaturile voastre! su nu vreau sa-mi dati teste online sa fac sa vad ce meserie mi se potriveste sau altceva! va multumesc si sca categoria!

Răspuns Câştigător
| Kytty_3966 a răspuns:

Intra-devar, e bine sa fi avocat cum zicea si sherlynjb mai jos, dar e si foarte mult si greu de invatat.e o facultate grea. daca te faci profesoara nu castigi bine. politista e fain dar greu.

10 răspunsuri:
| LumeaÎnTreiDe a răspuns:

Pai daca esti timida, nu e bine...in meseriile pe care le-ai ales, e nevoie de curaj si socializare. mai bine te-ai baza ceva ce nu implica prea multe relatii cu clientii. gen ziarista.bafta

| Mayyyyyy explică:

Ignore,am 14 ani! cryingla 1, 60)si pana cresc mai mare am timp sa mai cresc in inaltime! nu crezi? happy

| ignore a răspuns:

L politie nu poti intra pentru ca esti cam scunda
profa de rom trebuie sa fi vorbareata sa faci glume ca daca nu toti o sa te urasca
avocat e cel mai binehappy

| adee_6203 a răspuns:

Pai sincer avocata cred ca ti s-ar potrivi...

p.s [ mai distreaza-te din cand in cand incearca sa iti faci prieteni deoarece vor trece anii adolescentei imediat si tu nu ai putut sa te bucuri de ei si o sa regreti... daca nu poti macar incearca] funda te roglove struck

| w3xuLik a răspuns:

Anyy nimeni nu iti poate spune ce vrei sa te faci e alegerea ta. Depinde de tine si de spiritul tau daca iti place sa fii libea sigur nu ti se va potrivi o meserie de birou deci nu trebuie sa-mi spui ce inaltime ai sau in ce zodie esti! Esti retrasa bun...nu-mi place sa rad (oricui ii place sa rada tongue) Sa zicem dupa mine profesor de limba romana nu ti s-ar potrivi un prof de romana trebuie sa-i placa ceea ce vede in jur sa-i placa sa se simta bine in jurul celorlalti dupa mine ti s-ar potrivi bibliotecara big grin (sa nu te superi pe mine) ai ce citi nimeni nu te deranjeaza si daca gasesti o carte buna timpul de lucru va trece repedeee

| InGeRaShReBeL_6634 a răspuns:

Eu cred(fara suparare) ca nu ti se potriveste nimic din ce ai ales tu. Consider ca ar fi bine sa te bazezi pe limba romana, adica sa scrii si sa devii jurnalista.

| sherlynjb a răspuns:

Eu iti sugerez sa nu te faci profesoara de romana...in rest gandeste-te cat de tare e sa fii avocat sa vezi toate divorturile si scandalurile e mai fain decat sa torturezi niste copii cu note foarte exigentehee hee sincer, asa ca dintre avocat si politista eu asi alege politista(pentru ca eu consider asta ff fain pentru o femeie)ps:e sexyhee hee

| PetruDolhescu a răspuns:

Și eu sunt în zodia gemeni. Sunt caracterizat prin cuvântul cheie „comunicare". Dacă acum nu vorbești nu înseamnă că așa ești tu, gemenii sunt foarte variabili, nu le place să facă un singur lucru. De aceea ar fi bine să mergi la o facultate unde timpul îți va permite să te ocupi și de alte pasiuni pe lângă ceea ce înveți acolo. Poți afla și alte lucruri despre alegerea carierei în articolul următor http://www.dolhescu.com/2013/02/primii-ani-de-studentie.html
Mult succes! :)

| frumm10 a răspuns:

Politista...ca esti km dura tu asa.laughing

| cypronges a răspuns:

Buna, a-ti alege o meserie este un pas important pentru fiecare tinind cont ca trebuie sa te gindesti nu numai ca sa iti placa meseria dar si daca vei putea face fata acesteia.Parerea mea este ca ar trebui sa dai la facultatea de drept, dupa cum te-ai caracterizat cam asta ti s-ar potrivi cel mai bine cred. Bafta in continuare! fundita?