| secrrettt012 a întrebat:

Hei! Am mare nevoie de ajutorul vostru! O sa incerc sa va povestesc pe scurt si sper sa ma ajutati din tot sufletul! Am intrat in primul an la facultate, am plătit taxa, care din cate am inteles nu o mai pot recupera si acum nu mai vreau sa ma duc la facultate deoarece in aceasta vara mi-am facut si o relație care este destul de ok pana acum si pentru ca m-am simtit mai bine vara asta fara scoala, fără stres, decât cu munca... sincer a fost destul de bine. Acum problema este ca mama este de acord dar tata nu... nici nu am avut curajul de fapt sa ii spun deocamdată deoarece am avut deja unele certuri cu el pe tema ca el observa ca nu mai imi arde de facultate. Tin sa mentionez, faptul că mi-am făcut iubit nu este principalul motivul pentru care nu mai vreau sa merg. Sunt mult mai multe printre care și acesta. Ce spuneti sa fac? Ce sfat imi dați?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Trebuie sa intelegi ceva. Sau mai degraba drebuie sa clarifici. Iubitul e chiar iubitul pe care ti-l doresti o viata? Daca nu nu are rost sa ie decizii in care sa il incluzi ca atare.(nu am sugerat nimic).
Daca chiar nu simti ca vrei sa mergi la facultate nu o face. Insa gandeste-te ca in viata, trebuie sa ai o temelie. Trebuie sa iti construiesti viata ta nu a altora. Este in regula sa ai un iubit si e foarte frumos.
Dar trebuie sa aio asigurare, sa te gandesti ca peste ani ai nevoie de ceva. Ceva pe langa un iubit. Poate o facultate. Sau poate ca nu.
Daca faci facultatea ce s-ar schimba?

| Justme1997 a răspuns:

Du-te la facultate

| Elide a răspuns:

Trebuie să te pui la punct cu toate etapele,prima dată a fost copilăria,unde ai primit do educația,apoi a fost adolescența,acum ai ajuns la maturitate,trebuie sa faci ceva, o specializare, gândește.te ca acesti ani nu vor tine până la nesfârșit, timpul trece repede, de cat sa.to para rau acum mai bine termini ce ai început, alții sunt atât de inteligenti si nu au bani sau posibilitati pentru facultăți, celalte etape te vor prinde pregătita, apoi si căsătoria si copiii, toate acestea fac parte din viața noastră si trebuie sa le ducem la bun sfârșit

| FruttiFresh300 a răspuns:

Școala dacă nu o faci la timpul ei, nu o mai faci.
Du-te la facultate! Nu mori 3 4 ani și dacă te organizezi cum trebuie, poți să te vezi cu iubi, poți sa lucrezi și poți sa și înveți. Și stai liniștită că viața toată e un stres. Dacă nu mergi la facultate nu înseamnă că nu o să mai fii stresata.