| Xoniii a întrebat:

Hei, am o intrebare, in care ma adressez mai mult celor care poarta aparat dentar mobil. Cam dupa cat timp isi face efectul?
Vreau sa mentionez ca aparatul l-am cumparat deja, deci va rog nu raspunsuri de genul " aparatul dentar fix e mai bun"...
va rog toti care stiti, si purtati sa imi spuneti, Fundita :*

Răspuns Câştigător
| caus3lov3ya a răspuns:

Eh am purtat si am scapat ieeei depinde de ce problema ai si cat timp ti-a spus doctorul ca ar dura si inca o intrebare ai si sus si jos? sau doar unul? eu am avut si sus si jos daca il porti scapi de el daca nu... dureaza ceva rezultatele nu se vad repede deci nu te astepta sa il porti si peste o luna sa ti se indrepte dantura este un proces mai lung dar oricum functioneaza ...am vrut sa iti raspund la intrebare pentru a te sfatui sa il porti cat poti de mult asa cum zice doctorul eu nu il prea purtam si m-am lungit asa cu el vreo 4-5ani dar acum e bine oricum Bafta o sa fie bine si la tine cu sigurantabig grin

1 răspuns:
| szergiu17 a răspuns:

Eu am purtat aparat dentar fix timp de 8 luni de zile Am platit 12.000 lei pentru el iar in fiecare luna cate 60 de lei pentru schimbarea arcului, dupa ce l`am dat jos mi s`a spus ca trebuie sa port si aparat de noapte [ adica mobil ] timp cam de 2 ani pentru fixarea dintilor in pozitia initiala. Deci inseamna ca aproximativ 2-3 ani trebuie sa il porti.

Efectul se vede din primele 3-4 luni dar o sa te doara dintii pentru ca sunt in permanenta miscare, dupa care o sa te doara tot mai putin.