| cυρcαкє a întrebat:

Adresez o intrebare celor care poarta aparat dentar fix (cu brackets) : urmeaza sa-mi pun aparat dentar si as vrea sa stiu daca o sa doara si daca cei din jurul vostru radeau daca purtati aparat dentar. Si ce culori (sau chiar combinatii) as putea purta? Daca puteti sa-mi spuneti cat mai multe despre aparatul dentar. Dau fundita si voturi! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anakurdt a răspuns:

Salut!
O să doară puţin la început până te vei acomoda, însă e suportabil, nu trebuie să-ţi faci griji. O să simţi un discomfort fiindcă e ceva nou în gura ta, dar va fi okay în scurt timp.
În legătură cu cei din jur, hmm, nu pot spune că au avut o reacţie urâtă, deşi la început era ciudat pentru cunoscuţi să mă vadă aşa.
Eu alegeam foarte des albul, pentru că nu voiam să se observe aparatul în toată splendoarea lui (acum chiar ador aparatele dentare, nu ştiu ce era în capul meu pe atunci). Şi combinaţiile arată binişor, am avut şi eu. dar încearcă să nu alegi ceva ţipător.
Eu am purtat 3 ani aparat, acum 6 luni l-am scos şi trebuie să-ţi spun că s-ar putea să porţi apoi un aparat pe interior, lipit de dinţi. Acum port de-ăsta. E bine că e măcar ascuns haha. S-ar putea să-ţi dea şi un mulaj de plastic transparent pe care să-l porţi când dormi, de asemenea puţin enervant în primele săptămâni, dar asta e.
TREBUIE SĂ TE SPELI FOARTE MULT PE DINŢI! Eu acum regret că nu mi-am îngrijit dantura îndeajuns, să nu faci aceeaşi greşeală ca mine. Acum am dinţii destul de galbeni din cauza asta.
Trebuie să îţi schimbi elasticele alea colorate o dată pe lună, dar presupun că ştiai asta deja de la doctorul tău. Oh, şi o să-ţi mai dea nişte elastice pe care trebuie să ţi le pui tu, prinse de anumiţi dinţi, dar asta vei vedea pe parcurs.
În rest e bine, nici nu o să mai simţi peste 2 luni că porţi aparat.
În caz că oamenii vor râde or something, nu-i băga în seamă. Până la urmă tu vei fi cea/cel care va avea dinţii drepţi şi frumoşi! Să nu cumva să crezi că aparatul dentar e un defect! Eu asta am crezut, deşi nimeni nu făcea comentarii răutăcioase şi acum nu mi-e bine deloc, mi l-am scos mai devreme decât trebuia şi s-au strâmbat la loc, puţin. Fii puternic/ă şi fericit/ă că vei avea o dantură perfectă!
După cum ţi-am spus, acum îmi plac aparatele dentare şi cu siguranţă multor oamenii le plac (nu degeaba au fost acum ceva ani la modă, unii purtând chiar fără să aibă nevoie), însă mereu sunt oameni care vor comenta. NU-I BĂGA ÎN SEAMĂ!
Succes!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Lasă "fițele", mergi la stomatologie, vorbește deschis cu ortodontul, iar cei care râd să-i dai d..., da?
Durerea este suportabilă, este la început când dinții sunt mișcații pe alveolele dentare (gingii).
Să ai zâmbet mai mult decât frumos.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da a durut, vreo 2-3 zile nu am putut manca alimente dar, apoi in vreo saptamana trece.

Nu nu radea nimeni, cei din jurul meu nu erau chiar asa retardati

| Andreimihaitaureete a răspuns:

Buna, si eu am aparat eu ma dau mare ca sunt ca lil pump e super nu te doare pentru mine este un accesoriu

| Lauraaa16 a răspuns:

Buna. Am purtat 3 ani aparatul. De durut no sa te doara la aplicare doar dupa. cel putin 3 zile n-o sa poti manca nimic doar supe eu nu puteam nici paine sa bag in gura si de asemenea in fiecare luna cand te duci la control si iti schimba sarma si iti pune alti brackets la fel ai sa patesti primele 3 zile nai sa poti manca. Iar referitor la ce o sa zica persoanele din jurul tau eu cred ca nu e nimic de ras in asta mai ales ca gandeste-te ce bine ai sa arati dupa. Mai bine porti acum decat mai tarziu. Acum depinde ce varsta ai big grin