| timidul96 a întrebat:

Hei! Sunt o persoana foarte emotiva si cam retrasa. Vreau sa stiu de ce atunci cand am emotii imi bate inima foarte tare si de multe ori incep sa tremur? De exemplu cand trebuie sa citesc / sa spun ceva in fata clasei sau altor oameni, cand vorbesc cu persoane necunoscute sau cu fete. Mi se pare deranjant acest lucru.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai trac. Cu cât o să încerci să vorbești mai mult în public, cu atât o să-ți fie mai ușor. Așa că profită de fiecare ocazie să deschizi gura, chiar dacă ți-e frică, în timp o să te obișnuiești. Psihologul nu o să te vindece miraculos, o să îți spună cam același lucru.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Din cauza emoțiilor.
Și eu aveam în clasă o fată foarte emotivă, când trebuia să citească un proiect în public tremura toată. Chestia e că ea în general nu avea nici o problemă, era foarte sociabilă cu cei din jur, nu era deloc timidă. Însă dacă trebuia să prezinte ceva în fața altora se panica.
Sfatul meu e să încerci să te relaxezi, gândește-te că totul va fi bine.
Încearcă să nu stai stresată.

| timidul96 explică (pentru Andreeush):

Am încercat asta, dar nu prea pot. Mă tot gândesc că ceva nu va ieși bine, că o să greșesc și mă voi face de râs.

| Andreeush a răspuns (pentru timidul96):

Dacă gândești așa nu vei rezolva nimic.
Toți greșim uneori, important e să mergem mai departe.

| Mynameis93 a răspuns:

Mergi la un psiholog. Cel mai bine. Nouă ne e ușor să dăm sfaturi, dar ție îți e greu să le aplici.