| anonim_4396 a întrebat:

sadAm ajuns la capatul puterilor. Am inceput sa ma tai ( ocazional) si sa fiu trista, nu mai prea zambesc. Si asta numa de vreo 4-5 zile de cand eu cu cel mai bun prieten de abia ne mai bagam in seama, vorbeste cu mine doar daca il bag eu in seama. Am incercat sa ii vorbesc dar evita subiectu. cand e suparat cand zice ca am luat teapa si doar am glumit. Intr-o seara indrumata de o prietena i-am spus tot, ca plang de fiecare data cand vorbesc cu el si mai multe. Ieri seara am hotarat de fapt el a hotarat sa luam o pauza cu prietenia ( de parca am fii intr'o relatie) 2 zile cica sa se curete de infectii ca l'am infectat.ce sa zic. Dar nu asta este motivul, adevaratul motiv i la spus verisoarei mele, i-a spus ca eu l-am incat in problemele mele dar el a zis sa ii spun ce am mereu sa nu ii ascund nimic. ca le rezolvam impreuna doar suntem,, fratii"
Nu stiu ce sa fac dupa aceste 2 zile. eu m-am gandit sa ii spun ca vreau si eu o pauza de un an sa ma curat de atatea dulcegari dintre el si iubita lui.

13 răspunsuri:
| Ana94 a răspuns:

Ştiu cum e când cel mai bun prieten devine un străin. Şi eu acum vreo 3 ani aveam un băiat pe care-l consideram cel mai bun prieten, iar azi ne purtăm ca doi străini: mă caută extrem de rar şi de obicei doar când are nevoie de ceva, nu să mă întrebe ce mai fac, cum o mai duc. Nu aveam nici unul pe cineva, eu îl vedeam ca pe un amic, un frate. După o perioadă a început să-mi vorbească aiurea, să-mi reproşeze că nu ies afară, ca stau numai în casă, că o să mor virgină etc., dar mă întreb dacă nu făcea toate astea ca să se răzbune, pentru că la un moment dat i-o fi plăcut de mine, dar şi-a dat seama că eu îl plac doar ca pe un amic thinking
În fine, să trecem la cazul tău. Poate că într-un fel i-o plăcea de tine şi lui şi nu o vrea să-ţi spună, mai ales că are prietenă, şi s-o simţi jenat faţă de ea, dar şi faţă de tine, poate că de aceea vrea să luaţi o pauză.
Există şi posibilitatea ca prietena lui să-l fi îndepărtat de tine. Adică, ea poate e geloasă pe tine că petreci mult timp cu el, fiind prietena lui cea mai bună, şi poate i-a zis ea să stea cât mai departe de tine. Mi se pare aiurea să-ţi laşi prietenii mai vechi pentru iubit/iubită. Dacă prietena lui îl iubeşte cu adevărat, ar trebui să aibă încredere în el şi să-i respecte prietenii, nu să îl roage să stea departe de ei. Mai bine lasă-l în pace astea 2 zile şi vezi ce se întâmplă. Dacă într-adevăr ţine la tine, ar trebui să te caute să lămuriţi lucrurile. Nu merită să te tai tu pentru asta. Dacă nu mai vrea să fiţi prieteni, asta e. Lasă-l şi ieşi cu ceilalţi prieteni ai tăi ca să-i arăţi că nu-ţi pasă.

| MarianWLF a răspuns:

De la 13 ani tin in mine toate sentimentele negative care exista pe pamantul asta si am trecut prin probleme mari, dar tu sa te tai pentru o tampenie ca altfel nu pot sa ii zic, in 5 zile esti la capatul puterilor, te tai, bai poate sunt prea dur da ce ai in capul ala?
Nu lasa un baiat sa te bage in situatia asta, si nici tu nu face asa ceva sa cedezi din cauza supararii, daca ti-a facut chiar asa mult rau scapa de el, nu merita sa fi in asemenea situatie din cauza nimanui, tine minte ca tu esti pe primul loc, ce nu e bun indepartezi de langa tine nu conteaza ce e, nu vreau sa te supar, ti-am dat sfatul asta din inima, stiu cum e si nu vreau sa treaca nimeni prin ce am trecut eu, ai grija de tine vorbesc serios.

| blueve a răspuns (pentru MarianWLF):

Am aproape 15 ani

| MarianWLF a răspuns (pentru blueve):

Citeste din nou, spuneam de mine ca de la 13 ani tin in mine multe chestii nu ca tu ai 13 happy
Dar sper ca ai inteles mesajul, pastreaza-te in siguranta, nu iti face rau singura din cauza cuiva, fi tare

| SAMM0603 a răspuns:

Eha, cate probleme. Deci:
1. Prietena lui nu te vrea in preajma pentru ca esti cea mai buna prietena a lui si petreceti ceva timp impreuna.
2. El incepe sa aiba sentimente pentru tine (e posibil) si incearca sa te evite avand si prietena. De obicei o persoana care incepe sa se ataseze de cineva si crede ca nu e bine sau are o retinere se panicheaza si ii vorbeste gura "pe di'nainte" cum a si vorbit cu verisoara ta.
3. Pentru tine el nu e doar un prieten, tie iti este drag el, ai un sentiment acolo pentru el. Daca nu aveai nu erai asa deprimata ca nu puteti vorbi, ca te evita si ai si folosit " sa ma curat de atatea dulcegari dintre el si iubita lui".

Eu cred ca motivul principal e prietena lui. Nu prea ai ce face decat sa astepti sa-si dea singur seama ce vrea sa faca. Sa renunte la o prietenie buna sau nu.
Tu in schimb, nu trebuie sa fii deprimata pentru ca te "darama" si mai tare situatia si nu vei mai fi buna de nimic zi de zi. Iesi in oras cu alti prieteni, te distrezi si cateva zile sa nu-l bagi in seama, sa vezi ca tot el va zice ceva. Ce pot sa spun, daca am gresit pe undeva sa ma corectezi. Mult noroc. ^-^

| blueve a răspuns (pentru SAMM0603):

Heii ..Simt ceva pentru el. dar e greu sa recunosc cand are prietena. De el ce sa zic? M-a intrebat daca vreau sa fiu cu el mai demult dar si acum 3 zile dar doar intr-un joc. stardoll daca il stii ca sa nu ma mai auda ca plang ca nu am iubit de nivel mare happy Asta e mila. Imi trimite piese gen beautiful girl dintr-o mie de femei ceea ce ii da si lu iubita lui, ne eticheteaza in poze pe amandoua.

| SAMM0603 a răspuns (pentru blueve):

Nu e demn nici de tine nici de acea fata. El va vrea pe amandoua cum s-ar zice. Dar ca sa-i mearga trebuie sa inceapa pe rand si vad ca prima data incepe cu fata aia aratandu-i ca pe tine te indeparteaza. Apoi va veni la tine si tu abia asteand un semn de la el vei fi fericita si vei uita problemele cauzate de el. Cam asa fac baietii in ziua de azi. Eu am trait o poveste asemanatoare cu a ta, tot asa cu "cel mai bun prieten" acum 3 ani si stiu in mare parte ce e in sufletul tau.

| blueve a răspuns (pentru SAMM0603):

Ma pune sa il sun ca cica se plictiseste de iubita lui, ca ea de abia vorbeste si ca cu mine are ce vorbi... Cand nu vb cu el o zi sau. simt seara ca acele 2 brate nu ma mai imbratisaza

| SAMM0603 a răspuns (pentru blueve):

Nu e demn de nici una dintre voi. E un prefacut...
Aceasta persoana nu o poti considera "prieten", nici macar "amic". Nu merita sentimentele tale si prietenia ta. Nu zic "uita-l", ar parea prea dramatic. Eu zic sa-l lasi in "legea lui" sa vedem pana unde o poate duce. Mai devreme sau mai tarziu isi da si el seama ce tot, dupa ce va pierde pe amandoua normal.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Nici chiar asa. Doar spune-i ca tie iti pasa de prietenia asta si il apreciezi ca prieten. Daca vrea sa-ti fie prieten sa termine cu toate jocurile astea de copii. Spune-i ca tu nu o sa mai incerci sa mai vorbesti cu el, ai facut destule pana acum. Te v-a cauta el, facea asa pana acum pentru ca a vazut ca insisti sa va impacati si ca nu poti rezista fara el si el te ia la misto. O sa-si dea seama ca greseste, doar detaseaza-te. Incerca sa vorbesti si cu altii intre timp. Nu e bine sa devii dependent de o persoana. Bafta!

| blueve a răspuns (pentru UrsuletuChocolatiu):

El ma baga in seama pana acum cateva zile. imi dadea mesaje si la 5 dimineata. Mi-a zis sa vb cu gainile pana pot vorbi cu el

| UrsuletuChocolatiu a răspuns (pentru blueve):

Nu-i mai da atata importanta, nu este chiar prietenul tau din moment ce te raneste. Si cum el are prietena nu iti poate acorda atentie. Asteapta, nu mai face nimic poate o sa-si revina. Tu esti o buna prietena si o sa fi acolo pentru el daca are nevoie dar nu-l mai cauta tu.