| lorena66 a întrebat:

Hei TPU, am o întrebare.
Exista cu adevărat visele lucide? Știți voi, cele in care..visezi si iti dai seama de asta, iar apoi poti controla visele.
Am avut vise asemănătoare. Chiar seara trecută si nu numai. Am vise in care zbor, simt cum o fac si pot sa fac orice. visele alea sunt clare si frumoase. Sunt sau nu visuri lucide? P.S.:dau funda!

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

Da, exista. Sunt vise in care realizezi ca visezi si in care poti sa iti controlezi corpul si reactiile, dar nu si celelalte persoane. Pot sa fie si cosmare (in care te urmareste cineva spre exemplu).
Si eu am avut vise lucide avut de mai multe ori, in unele dati pareau atat de reale incat eram dezamagita cand ma trezeam laughing

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Exista vise lucide cu adevarat, bineinteles.E dovedit, adica multi oameni au experimentat visele lucide.
Da si ce ai tu se numesc vise lucide.
Si eu am avut 1-2 vise lucide in trecut.
Sunt faine.Dar mai nasol este cand visul e negativ, iti dai seama ca visezi si nu poti sa te trezesti, ramai in vis el fiind urat.Am experimentat si astalaughing

| lorena66 explică (pentru AvalohAlyn):

Eu cand am vise lucide nu-mi spun niciodată ca visez. Pur si simplu încep sa fac ce vreau, sa vorbesc, dar nu sa schimb lumea in care ma aflu