| HEROINAhero a întrebat:

Hei TPU.

Perimetrul unui paralelogram este 68 cm, iar una dintre laturile sale este 18 cm.Aflati lungimea celelaltei laturi.

Va rog frumos, am nevoie de ajutor, dau fundita!

Răspuns Câştigător
| AuDreY a răspuns:

Deci paralelogramul are laturile paralele si egale 2 cate 2.
P=2l + 2L => 68=2l + 2*18 => 68 =2l + 36 => 2l=32 => l=16
Funda?

6 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Pui in sistem de ecuatie: 2x +2y=68 si x=18 rezulta y=16

| corolav a răspuns:

Dragă Cristina! Enunţul este greşit. Corect trebuia să fie " cît măsoară celelalte laturi?"Paralelogramul este un patrulater regulat, ca şi dreptunghiul, cu deosebirea că, dacă dreptunghiul are 4 unghiuri drepte, paralelogramul are două unghiuri ascuţite (egale între ele)şi două unghiuri obtuze ( egale între ele).
Să revenim la paralelogram. Deci are patru laturi, două mai lungi(paralele între ele) şi altele două mai scurte (paralele între ele). Aceste perechi de laturi paralele sînt şi egale între ele.
Deci, dacă ai o latură de 18 cm, perechea sa ( opozanta deci)va avea tot 18 cm. Suma lor este 36. Ce este perimetrul? Suma tuturor laturilor. P= 68cm. Două laturi fac 36 cm. Cît fac celelalte două? Iar dacă acestea două din urmă sînt şi egale ( am mai vorbit mai sus) cît va măsura fiecare dintre acestea două?
Nu cred că ţi-am dat o rezolvare la problemă ci ţi-am canalizat logica viziunii şi a gîndirii pentru a o rezolva. Este ceva banal ceea ce ai cerut. O simplă problemă de clasa a IV-a.

| baubomb55 a răspuns:

Pai un paralelogram are lat op = si la fel si unghiurile=>18+18=36
68-36=32
32:2=16(celelalte lat.)
sper ca te-am ajutat
P.S-acum o luna am facut lectialaughing

| baubomb55 a răspuns:

Pai intr-un paralelogram laturile opuse sunt =, iar unghiurile opuse sunt si ele egale.
deci daca ai 18 mai ai inca un 18laughing
18+18=36
68-36=32
32:2=16
sper ca ti-am fost de foloshappy