| Daria a întrebat:

Cum aflu lungimea unei laturi, daca cunosc perimetrul si lungimea celeilalte laturi?big grin
Scuze, e vorba despre perimetrul unui paralelogram

Răspuns Câştigător
| Alexa010 a răspuns:

Scazi din perimetru 2xlatura pe care o stii, si imparti rezultatul la 2 (pentru ca sunt 2 laturi). in cazu` in care e patrulater figura

5 răspunsuri:
| loli_8683 a răspuns:

Intr-un poligon de care? e patrat, triunghi, pentagon?

| Stefanaaa a răspuns:

Latura la ce?

| AloneQsFini a răspuns:

Crec' ar trebui sa reformulezi intrebarea...ai uitat sa mentionezi in ce figura calculezi perimetru'

| doolce_5899 a răspuns:

Pai in primul rand ce forma geometrica este?

| Raluca_4865 a răspuns:

Scazi din perimetru de doua ori latura pe care o stii. apoi imparti rezultatul la 2 si o sa obtii lungimea laturii respective.