| anonim_4396 a întrebat:

Heii.
Am nevoie de putin ajutor din partea voastra.
Ce parte de vorbire este cuvantul "de jale"?

Răspuns Câştigător
| Superior a răspuns:

1.Adjectiv (Andei are un sentiment de jale. - cel fel de sentiment? de jale)
2.Substantiv (Este mare jale la noi in neam.-Ce este? Jale). 3.Adverb de mod (Canta cu jale de la incidentul de dimineata,-Cum canta? Cu jale)

| Superior a răspuns (pentru Superior):

Ardei*

| floresdemayo a răspuns (pentru Superior):

And(r)ei are un sentiment de jale.
Valoarea morfologică e substantiv. Functia sintactica e atribut substantival prepozitional (care?)
Părțile de vorbire NU au întrebări. Întrebări au doar funcțiile sintactice.
Adjectivul poate fi recunoscut atunci cand arata însușiri (om bun, copil cuminte etc) sau când nu arata însușiri (adjective determinative sau provenite din alte părti de vorbire. (ex acel băiat)