| MeryHojda2001 a întrebat:

Heii! Am o mica problema straight face laughing
Nu mi-a mai venit menstruatia de aproximativ 3 luni tongue
Prima data mi-a venit la sfarsitul lunii august a anului 2013. Ultima data mi-a venit la inceputul lunii ianuarie a anului 2014.
Credeti ca ar trebui sa merg la un control? tongue
Astept pararile voastre! big grin

Funda! happy devil

Răspuns Câştigător
| anonimmdicmjfmkfmcif a răspuns:

Buna daca esti la inceput ciclul nu e regulat si daca nu esti cred ca ai trebui sa mergi la un medic, FUnda te rog.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti, situaţia este relativ normală în PRIMUL an de CM!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt aproape 6 luni din august 2013 pana in ianuarie 2014 nu 3!
Si nu vreau sa te sperii dar consider ca e destul de grav(de obicei menstruatia poate intarzia intre 1 - 4 zile) nu intre 1 si 6 luni! NU E NORMAL!
Sunt 2 posibilitati:
-fie esti insarcinata(si in acest caz e normal ca menstruatia sa nu vina)
In cazul in care sti ca ai avut contacte sexuale neprotejate (sau chiar daca au fost protejate a aparut o ''problema '' pe parcurs) iti sugerez un TEST DE SARCINA!
-fie ai o problema hormonala-in cazul in care prima varianta nu poate fi luata in considerare(te-ai protejat si AI FACUT TESTUL sau esti virgina) TREBUIE sa mergi la un consult ginecologic!
asfel vei afla ce problema ai si mai ales cum o poti trata fara a avea repercursiuni in viitor asupra sanatatii tale!
Succes si multa sanatate!

| MeryHojda2001 explică (pentru anonim_4396):

Ai inteles gresit! happy Din august pana in ianuarie mi-a venit regulat! happy Din ianuarie nu mi-a mai venit deloc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MeryHojda2001):

Asta nu inseamna ca situatia poate fi MAI PUTIN grava!
Eu zic sa mergi la un consult!-daca nu ai nimic nu pierzi nimic insa daca ai vreo problema o vei putea rezolva!

| AlexandraElena12 a răspuns:

In mare parte nu ar trebui sa te speri intarzierea mentruatiei poate fii din cauza factorilor(stres..anticonceptionale(nu cred ca e cazul)Parerea mea este doar un sfat ar fi bine sa vorbesti cu mama ta..si ea iti va spune sigur ca nu ai motive de ingrijorare, dar dac menstruatia nu-si face loc inca o luna de atunci e motiv foarte mare de ingrijorare..Succes cu asta. Sper sa fii fost de ajutor! big grin

| LiliaDuminica a răspuns:

E grav, mergeți neapărat și cît mai curînd la ginecolog, dacă nu vreți să pierdeți șansa de a deveni vreodată mamă.

| XxKidaaDeeaXx a răspuns:

Buna! Eu iti recomand sa mergi la un ginecolog si sigur o sa iti dea el niste pastile ca menstruatia sa iti vin regulat. Funda?