| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. Am 18 ani si o luna, si am o relatie de 2 ani. Acum mama mea e foarte severa cu mine. Abia ma lasa sa ies cu prietenul meu afara. Imi interzice sa il chem la noi acasa, si sa stau mai mult de o ora cu el. El nu e rau, stie si ea asta. Dar zice ca nu e muncitor si ca vom muri de foame impreuna, si ca sa mi caut pe altul. A zis ca daca ii comentez o sa imi interzica sa mai si vorbesc cu el. De ce face asta? Ce pot sa fac? Nu m-as muta la el, pentru ca nu vreau sa il incurc de pe acum, plus ca e prea devreme. Dar ne iubim. Nu vreau ca peste un timp sa ne despartim din cauza mamei mele. Am nevoie de ajutor. Ce sa fac? Ce sa ii spun mamei? De ce se comporta asa acum? Altele la varsta mea au copii, se casatoresc. Dar eu nici macar in club nu merg. Atat imi doresc, sa imi dureze relatia pentru totdeauna. Pana acum nu ne-am despartit deloc. Si stie ca mama mea e severa, incearca sa o accepte. Dar ea de ce se comporta din ce in ce mai sever si din ce in ce mai rau?

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ideea e urmatoarea.
Cat timp locuiesti cu ai tai, trebuie sa le faci jocul.
Daca dupa doi ani ea nu intelege ca e ceva serios, e totusi o problema, intr-un fel, poate stie ceva ce nu stii tu, totusi are o experienta mai mare de viata iar asta nu poti contesta.
Ideea ar fi sa incerci sa discuti, sau sa discutati (tu si el) cu ea, sa vedeti cam unde e problema.
Iar de faptul ca "zice ca nu e muncitor si ca vom muri de foame impreuna" nu stiu ce sa zic, dar e chiar ciudat, totusi ce varsta are respectivul?

| Claramars a răspuns (pentru OldSoul):

| OldSoul a răspuns (pentru Claramars):

Eh, la varsta asta nu stiu ce asteptari au ai tai pe plan financiar, o sa ajunga si el la momentul sa produca banii. Toate la timpul potrivit.

| Xdreaper21 a răspuns:

Nu poate sa iti interzica
Inainte de 18 ani putea acum esti majora ea doar poate sa te sfatuiasca nu sa iti zica ce sa faci

| Adry05 a răspuns (pentru Xdreaper21):

Din moment ce sta sub acoperisul ei si maica-sa e cea care o intretine din toate punctele de vedere, poate sa aiba si 30 de ani, tot are dreptul sa-i zica ce sa faca daca vrea.

| Delia22uu11 a răspuns:

Încearcă sa vorbești cu ea, o data ce crești îți schimbi și comportamentul fata de ea și ea vede ca încet, încet te pierde și se gândește la binele tău. Nu te învață de rău niciodată mama ta.