| SuntFataa a întrebat:

Hello TPU. Mi-as dori foarte mult sa dau la medicina asa ca m-am hotarat sa imi iau o carte sau mai multe ( atlas sau cev de genul) care sa ma ia de la 0 cu biologie si tot ca sa invat. SUNT LA FILOLOGIE. Dar asta nu conteaza asta, vreau sa invat acasa singura, stiu ca pot si imi doresc mult.
Ce carti imi recomandati ( sa fie foarte mari si sa cuprinda multe, nu conteaza pretul ) Va rogg. Multumesc.

5 răspunsuri:
| Balmung a răspuns:

Cel mai sigur îți iei meditații cu profesori de biologie și chimie, preferabil cei mai buni pe care îi ai în liceu. Sincer e un salt prea brusc pentru autoinstruire. Orientează-te la cerințele facultăților și cere profesorilor să te evalueze constant. Va trebui să îți cumperi culegeri de probleme la zi cu subiecte care au fost date la admitere în anii trecuți. Multă baftă! cu drag, Claudiu

| SuntFataa explică (pentru Balmung):

Multumesc frumos, Claudiu. Orice parere conteaza pentru mine.

| liviu890 a răspuns:

Pai e destul de usor. Inveti anatomia si chimia. Le gasesti in librarii, sunt manuale scolare de anatomie si de chimie. La chimie o sa fie mai dificil dar sunt sigur ca o sa o scoti tu la capat! Daca inveti anatomia si chimia nu o sa fie nici o diferenta intre tine si un elev care a terminat de exemplu la mate-info si vrea sa dea la medicina. Nu te apuca de pe acuma sa inveti ce o sa se faca in facultate. Intra mai intai la facultate si o sa iti zica profesorii ce ai de facut si de invatat!

| SuntFataa explică (pentru liviu890):

Multumesc foarte mult de incurajare. Majritatea spun ca nu o sa reusesc, ca e greu, ca sunt la filologie etc si toate astea ma descurajeaza.

| liviu890 a răspuns (pentru SuntFataa):

Stai linistita ca nu e chiar asa! Ignora-i pe cei care te descurajeaza. Citeste de 2-3 ori lectiile pe care le-au facut cei de la mate-info sau stiintele naturii ca sa ai o idee despre ce e vorba si gata, oricum acolo la facultate o sa fie foarte diferit de liceu. Acuma depinde si la ce facultate vrei sa dai, deoarece s-ar putea sa fii nevoita sa dai un examen de admitere! Cel mai bine ar fi sa intrebi la secretariatul facultatii in ce consta examenul de admitere si ce ar trebui sa inveti!