| anonim_4396 a întrebat:

Help! Deci am o problema referitoare la un individ in oras. Cum ma plimbam eu in oras m-am intalnit cu respectivul ( am mai avut tangente in trecut ) si mi-a spus sa-i dau o suma respectiva de bani maine sau ma bate. Pe moment i-am zis ca ii dau, dar va dati seama ca nu vreau sa dau nimic, adica n-am nicio datorie la el de ce i-as da asa degeaba?

Intrebarea e : ce e de facut? nu vreau sa-mi iau bataie dar nici nu vreau sa ies cu frica din casa, help va rog sad

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Daca esti minor ar fi foarte indicat sa vorbesti cu parintii tai.Acest lucru este de natura penala, si parintii tai ar putea apela la politie.Nu ai datorii la el si nimic, nu esti obligat sa ii dai nimic.
Vorbeste fara frica cu parintii tai, si problema se va rezolva.
Peace!

| Jorah a răspuns (pentru SimpleIsCool):

Am uitat sa zic, am 15, fac 16 in octombrie.

| SimpleIsCool a răspuns (pentru Jorah):

Da,atunci e bine sa vorbesti cu parintii, ei vor stii ce sa faca, doar trebuie sa le spui cate ceva despre acel individ. Fara frica.
Peace!