| darius_5254 a întrebat:

Help va rog mult de tot!
Astazi am dat un test la geografie si am avut o copiuta intre picioare cu 6 cuvinte( un sfert din raspunsul de la prima cerinta). Profesoara mi-a spus sa ii dau fituica, dupa care mi-a luat lucrarea si a taiat-o cu rosu. Am mai dat un test si v-om mai da unul, dupa care ne va trece ca si nota, media celor 3 teste.
Acum vine problema: parintii mei ma stiu ca un copil cu capul pe umeri si care invata ( asa si sunt ). Mama mea m-a ascultat inainte cu o zi din lectii si le stiam perftect. Parintii sunt foarte exigenti cu mine si o sa ma puna sa mananc ciment cu pietre daca afla ca am copiat la un test ( mai ales daca am copiat la un test pe care stiam sa-l rezolv ).
Cum as putea sa ii fac pe parinti sa nu afle ca am copiat? Sa creada ca am luat pe altceva sau, sa nu afle.
Am vorbit si cu profesoara si a spus ca nu o sa ma lase sa imi schimb nota ( sa mai dau testul odata sau sa raspund ).
Va rog foarte mult sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa nu afle? Ai facut prostia trebuie sa inveti sa suporti consecintele

| Nemessys a răspuns:

Esti elev. Nu EXISTA ELEV CARE SA NU COPIE CEL PUTIN O DATA! Si ei au fost elevi si ei au copiat deci nu vad nici o problema. Daca ai totusi medie mare, e ok... Fa-i sa inteleaga lucrul asta ca doar nu ai omorat pe nimeni de la o simpla copiuta.

| justanotheruser99 a răspuns:

O minciuna duce la altele, deci îți sugerez sa spui adevărul. E mai bine ca părinții tai sa afle de la tine despre nota decât din alta sursa. E destul de greu, dar mna... Trebuie sa îți asumi greșelile. Data viitoare vei avea mai multa grija la ceea ce faci.

| VanillaVibes2525 a răspuns:

Cel mai bun sfat consider că este să le spui adevărul. Spune-le că ești dezamăgit de tine și că nimeni nu e perfect.Sau poți să le zici că se va remedia tot și nu vei mai copia niciodatăwinking.Și încă un lucru, notele nu definesc inteligența unei persoane big grin