| crazylife04 a întrebat:

Hey! Am si eu o intrebarehappy. Acum cateva zile am fost la un control ginecologic si medicul mi-a prescris duphaston pentru a-mi veni menstruatia deoarece mi-a intarziat 1 luna. Timp de trei zile trebuie sa iau cate 2 pastilute in fiecare zi.Intrebarea mea e dupa cate zile dupa ce termin pastilutele trebuie sa imi vina menstruatia? Va multumesc:*

2 răspunsuri:
| N3pthys a răspuns:

In principiu ciclul menstrual iti va veni in functie de organismul tau! duphastonul iti va pompa hormoni necesari pentru ca menstra sa porneasca, insa depinde de corpul tau cand si in ce moment iti va veni. Asta inseamna ca oricand, din momentul in care ai terminat pastilele, de regula undeva intre 3-5 zile de la incheierea tratamentului.

| IrimieRaluca a răspuns:

In maxim o saptamana. Oricum, ciclul menstrual poate sa intarzie sau sa vina mai repede in functie de stilul de viata, stres, varsta etc. Nu e un motiv sa te ingrijorezi daca se intampla din cand in cand. Tratamentul il ai de facut doar acum sau si in urmatoarele luni?