| mejustme99 a întrebat:

Hey...Sunt pe clasa a IX-a la profilul de mate-info intensiv info la cel mai bun liceu din oras. As vrea sa ma trensfer la alt liceu care este al treilea din oras, insa este cel mai bun la contabilitate din judet. Chestia care ma enerveaza este ca mai toata lumea imi spune sa nu ma mut ca nu este bine si nu imi convine asta pentru ca nici macar nu am vrut sa merg la acest liceu ci m-am lasat manipulata de altii plus ca nici nu fac fata. Chiar si diriginta mi-a spus ca daca nu ma pasioneaza informatica (si o detesc) sa fac cum cred eu si sa ma mut. Eu chiar vreau sa ajung contabil sau economisc deci cred ca acel liceu ar fi chiar bun. Voi ce credeti?

1 răspuns:
| 17Ioana a răspuns:

1. este adevarat, din informatica, daca esti priceputa si pasionata, poti avea un job foarte bine platit
2. din contabilitate, castigi mai putin, iti recomand sa intrebi ptrinte cunoscuti, ce lucreaza si ce salariu au.
Este o problema pe care trebuie sa ti-o pui de la varsta asta, traim intr-o lume in care banii sunt foarte importanti si cu totii trebuie sa facem sacrificii pentru a avea ce ne trebuie / dorim.
3. Daca iti place contabilitatea si asta iti doresti, fa alegerea asta. Este bine sa ai initiativa, sa ai personalitate de caracter. Fa o lista cu arcumente pro si contra pentru ambele licee, si prezinta lista parintilor, le spui uite, eu asta vreau sa fac, asta imi doresc si cred ca sunt mai buna la asta, uite si diferentele.