| RamboBike3 a întrebat:

Am aproape 14 ani (fata) si aproape in fiecare zii ma cert cu mama.Ea merge la lucru dimineata la 7 si vine acasa la 4 dupa masa.Mama ma roaga in fiecare zi sa fac curat in camera mea si macar sa aspir in toata casa.Eu fac ce pot da nu i place nimic ce fac.Si nu mai suport ca mereu ma cert cu ea de nervi i-am spus ca o urasc.Si m-am hotarat ca nu mai fac nimic pentru ea si nu ma mai intereseaza ce zice ea. Ce ziceti ce sa fac sa nu o bag insema si sa nu o mai ascult sau ce sa fac? Nu imi ziceti sa stau de vorba cu ea ca am incerat dar nu se poate! Nu stiu ma uraste sau numa e stresata si obosita. Cand nu merge la lucru e mai calma si nu ne certam si ne intelegem dar nu mai suport ca in fiecare zi ma cert cu ea! Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| LauraLauraAlexandra a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea. daca nu-i convine cum faci tu curetenie roaga-te de ea sa iti arate cum sa faci astfel incat sa-i placa si ei ...nu te uraste e doar obosita de la serviciu.cand o sa cresti si o sa ai serviciu si un copil, doi abia atunci o s-o intelegi.o mama nu-si poate uri copilul. vorbeste cu ea ...cand vine de la serviciu mai intreab-o si tu cum se simte sau cum i-a fost ziua la serviciu si sa vezi ca incet, incet o sa va apropiati mai mult.am fost si eu in situatia ta. sper ca sfatul meu ti-a fost de folos. pupici

2 răspunsuri:
| Scliparici a răspuns:

Intelege-o si pe ea pentru ca este foarte obosita, ai putea sa o ajuti pentru ca nu te pune sa faci cine stie ce lucruri si ai face-o fericita daca ai ajuta-o nu i-ar mai fi si ei atat de greu. gandeste-te ca si ea face foarte multe pentru tine, poti face si tu cv pentru ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fii stapana pe tine si sincera cu tine insuti.Gandeste-te ca e camera TA, deci nu pentru ea cureti, ci pentru tine.Ar fi rusinos sa ii ceri sa-ti curete ea camera sau sa ai mizerie(sa fim seriosi, nu trebuie sa aspiri decat maxim o data la 2 saptamani, zilnic praful trebuie sters si nu e asa greu).
Cand vine acasa intampin-o frumos, salut-o sau pup-o.Gandeste-te cat de obosita e si ca munceste si pentru tine.
Las-o sa se odihneasca dupa munca si abia apoi, cand e in dispozitie buna, explica-i ce ai pe suflet, pe un ton jos.
Daca nu intelege, scrie-i o scrisoare sau vorbeste cu tata.